A jegybanktörvény szerint az MNB működésének ellenőrzésére szolgáló felügyelőbizottság (fb) mandátuma az egyes parlamenti ciklusok elejétől a végéig tart. Azonban a 2014-es választáskor még kétharmados többséget szerzett Fidesz-KDNP-pártszövetség több, mint egy esztendeig elszabotálta az új fb megalakításának előkészítését. Kövér László fideszes pártelnök felkérte a gazdasági bizottságot, hogy a jelölteket mai ülésén hallgassa meg. A Fidesz frakció Papcsák Ferencet jelöli az fb-elnöki posztra. A politikus neve közismert, 2010-et követően ugyanis elszámolási kormánybiztos volt, de kutakodásai eredménytelennek bizonyultak, ezért lemondani kényszerült. Ezzel egyidejűleg a 2010-2014-es választási ciklusban Zugló polgármestereként is tevékenykedett, és ugyancsak 2010 és 2014 között egyéni, tavaly óta pedig listán megválasztott képviselőként tevékenykedett. A pénzintézetekkel legfeljebb úgy találkozott, hogy mint ügyvéd az ügyfelei voltak. Megválasztása esetén tehát egy laikus töltheti majd be az fb-elnöki posztot.
Az elnökjelölt megnevezésével az ellenzéki pártok is léptek, az MSZP Veres János volt pénzügyminisztert, a Jobbik Nyikos Lászlót, az Állami Számvevőszék egykori alelnökét, az LMP pedig azt a Róna Péter nemzetközi hírű közgazdászt jelöli, aki 2010-től már volt fb-tag az MNB-ben. A KDNP ugyancsak egy újrázót, Szinyei Gábor Andrást látna szívesen az MNB-t ellenőrző testületben. Feltűnő azonban, hogy a Fidesz titkolja jelöltjét - mondta lapunknak Tóth Csaba a gazdasági bizottság alelnöke, holott a mai ülésen valamennyi jelöltet meghallgatnák.
Ugyancsak itt jelölnek egy új Monetáris Tanács tagot is, mert Kandrács Csaba július 6-i hatállyal lemond tisztségéről. Az új jegybankár-jelölt kilétét ugyancsak titkolja a kormánypárt, ami azért is szokatlan, mert a bizottsági tagoknak illene előzetesen ismerni, hogy kit is választanak meg erre az államtitkári ranggal azonos tisztségre.
A gazdasági bizottság ülése nem ígérkezik simának, mert egyes értelmezések szerint a három, frakciót alkotó ellenzéki párt - az LMP, az MSZP és a Jobbik - összesen csak egy jelöltet állíthat, vagyis Rogán Antal, a gazdasági bizottság elnökétől függ, hogy közülük kit jelöl. (A Fidesz, a KDNP, valamint a nemzetgazdasági miniszter jelöltje és egy szakértő feltehetően gond nélkül veszi majd az akadályt.)
Súlyos problémákat okozott, hogy egy esztendeig az fb ellenőrzése nélkül, működött a jegybank - mondta lapunknak Burány Sándor. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke szerint ez az állapot vezetett oda, hogy Matolcsy György MNB-elnök "elszabadult hajóágyúként" cselekedett a Szabadság téren. Kontroll nélkül költhetett 300 milliárd forintot saját tanai népszerűsítését szolgáló intézmények megalapítására, saját ízlése szerinti kulturális célokra, iroda- és üdülőingatlanok vásárlására.
A jelölés körül meglehetős zűrzavar van - ezt Róna Péter mondta lapunknak. Az fb korábbi és újonnan jelölt tagja arra utalt, hogy az ellenzék képviselete ebben a bizottságban még mindig nem tisztázott. Ha bekerül a testületbe, akkor a folyamatos ellenőrzés jegyében célszerűnek tartaná, ha az elmúlt - ellenőrizetlen - esztendőről egy összefoglaló jelentés készülne. Azt azonban kétségesnek tartja, hogy a mindenképpen kormánypárti és nem paritásos bizottság egy ilyen döntést támogatna. Viszont, ha az Európai Központi Bank előírásainak eleget kívánnak tenni, akkor ennek a javaslatnak mindenképpen teret kell engedni - mondta Róna Péter.
Az Országgyűlés jövő hétfőn dönthet a jegybanki felügyelőbizottság új tagjairól.