MLP: indokolatlan a kerítésépítés
Bodnár Zoltán, az MLP ügyvivője azt mondta: megnyugvással vették tudomásul, hogy az az "otromba lépés", amit a kerítés építése jelent a déli határon, nem rontotta el a magyar-szerb kapcsolatokat. Ettől azonban még tény, hogy a kerítés építése szükségtelen, indokolatlan, és nemzetközi szerződésbeli kötelezettségekkel nem áll összhangban - rögzítette.
A liberális politikus szerint nem ez a megoldás, és hiába beszél a Orbán Viktor népvándorlásról menekültek és gazdasági bevándorlók helyett. Ez egy szómágia, az ide érkezők jelentős része Irakból, Szíriából és Afganisztánból, kifejezetten válságövezetekből jön, kifejezetten politikai menekültként - értékelte.
DK: erkölcsi bátorság és nem óvatosság kell a kérdés megoldásához
Ara-Kovács Attila, az ellenzéki párt külügyi kabinetjének vezetője leszögezte: a DK nem támogatja a kerítésépítést. Ahogy fogalmazott, azok után, hogy az 1990 óta alakított demokráciánkat az elmúlt öt évben majdnem lebontották, most még egy újabb vasfüggönyt is építeni akar a kormány. "Mikor fogják visszahívni az oroszokat? - tette fel a kérdést.
Azt üdvözölte, hogy a Fidesz-kabinet "meggondolta magát", és újraindította a közös kormányüléseket, a politikus azonban szükségesnek tartja, hogy a többi szomszédos országgal is sor kerüljön hasonlóra.
PM: kezdetektől elhibázott gondolat a kerítés felállítása
Tordai Bence, a PM szóvivője rámutatott: a magyar-szerb együttes kormányülés jó alkalom lett volna Orbán Viktornak arra, hogy kihátráljon ebből "az őrült ötletből". Szerinte ezt most a kétoldalú jó kapcsolatokra tekintettel kisebb presztízsveszteséggel megtehette volna. A szóvivő közölte: azt javasolják, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal kapacitását növeljék, és nyissák meg azokat a laktanyákat, amelyekről már fél éve beszélnek, hogy felújítják. Így nem fordulhatna elő olyan helyzet - mint ami megtörtént -, hogy egy kétszáz százalékos "túltöltöttségű" táborban konfliktus robban ki.
Együtt: a kormány feláldozta a magyar-szerb kapcsolatokat
Az Együtt szerint a szerb-magyar határra tervezett kerítés felállításával a magyar kormány feláldozta a kétoldalú kapcsolatokat. Ezt Hajdu Nóra, az ellenzéki párt elnökségi tagja.
Az ellenzéki politikus a magyar-szerb kormányülést értékelve kijelentette: nem lehet egyszerre arról beszélni hosszú évek óta, hogy Szerbia stratégiai partnere Magyarországnak, és eközben ilyen döntéseket bejelenteni. A magyar kormány leépíti a kapcsolatrendszert és az együttes kormányülés csak szépségtapasz lehet - vélekedett.
Hajdu Nóra közölte, meggyőződésük, hogy nem kerítésépítéssel kell megoldani a migrációs problémákat, hanem európai fórumokon kellene az együttműködési formákat keresni. A kerítés felállítása nem megoldani fogja a problémát, hanem egyszerűen átviszi az ország más területeire, illetve határszakaszaira, és az emberkereskedelem irányába fogja tolni a folyamatokat - értékelt.
LMP: Orbán ne konfliktusokat szítson!
Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek a migrációs kérdésben az unióban nem "botrányhősként", konfliktusokat szítva kellene képviselnie a magyar érdekeket. Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke azt mondta: arra lenne szükség, hogy a miniszterelnök a megoldásban érdekelt kormányfőként járjon el, fejlesztve a partnerségi viszonyt a Magyarországot körülvevő országokkal.
A képviselő úgy ítéli meg, hogy a kormány rövid távon gondolkodik. Most igazán szükség lenne egy olyan miniszterelnökre, aki képes az ország érdekeit képviselni az unióban, és együttműködni a szomszédos államokkal.
Fidesz: a kerítés újabb fontos lépés az ország védelméért
A Fidesz-frakció MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy az ellenzéki pártok kritizálták a szerb-magyar határon megépítendő kerítést. A Fidesz szerint a magyar-szerb megállapodás újabb fontos lépés ahhoz, hogy megvédjék az országot és az Európai Uniót az illegális bevándorlóktól.
Mint írták, a kormánypárt és a kormány eddigi intézkedéseinek köszönhetően Magyarország gyors és határozott lépéseket tett a bevándorlási szabályok szigorításáért, a menedékjogi eljárások felgyorsításáért, az illegális bevándorlók őrizetben tartásáért, a migrációs táborok szigorúbb felügyeletéért, az embercsempészek elfogásáért, a határvédelem megerősítéséért és azt is elérték, hogy Magyarországra külön uniós szabályok legyenek érvényesek.
"Az ellenzékkel szemben a Fidesz ezután is mindent meg fog tenni, hogy megvédje az országot az illegális bevándorlóktól" - fogalmaznak a közleményben.
Jobbik: lakott területen ne legyen befogadótábor
A Jobbik azt követeli, hogy lakott területen ne legyen befogadótábor Magyarországon - közölte Kulcsár Gergely, a párt országgyűlési képviselője szerdán Debrecenben, a migrációs tábor bejáratánál tartott sajtótájékoztatón.
A debreceni táborban és annak környékén történt hétfői erőszakos cselekményekkel kapcsolatban annak a követelésüknek is hangot adott, hogy "a 150-200 bűnözőt, akik itt randalíroztak, azonnali hatállyal utasítsák ki Magyarországról". A Jobbiknak továbbra is az az álláspontja, hogy az ügyet az ország déli határán felállítandó kerítés nem oldja meg, vissza kell állítani a határőrséget - hangoztatta az ellenzéki politikus. Évek óta szorgalmazzák a tábor zárttá tételét, illetve azt, hogy költöztessék el a debreceni tábort a városban élők nyugalma érdekében - fűzte hozzá.