Merkel;görög válság;

2015-07-01 18:03:00

Merkel: újabb tárgyalásokról csak a referendum után lehet szó

Az ajtó továbbra is nyitva áll a görög kormánnyal való tárgyalások előtt, de egy új segélyprogramról csakis a hét végére tervezett görögországi referendum után lehet tárgyalni - jelentette ki a Bundestag szerdai rendkívüli ülésén Angela Merkel. A német kancellár ugyanakkor bírálta a görög kormányt, hangoztatva, hogy Görögország  egyoldalúan  megszakította a tárgyalásokat a hitelezőkkel, továbbá az Eurócsoporttal, és nem tett eleget korábban vállalt kötelezettségeinek.  Angela Merkelnél is élesebb  bírálatot fogalmazott meg a görög kormánnyal szemben Sigmar Gabriel gazdasági és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter.

 "Az ajtó mindig is nyitva volt, és nyitva is marad a tárgyalások előtt, de az újabb tárgyalásokkal meg kell várni a vasárnapi népszavazást" - hangsúlyozta kormánya álláspontját ismertetve a kancellár, utalva arra is, hogy egy esetleges újabb segélyprogramról szóló tárgyalásokhoz nélkülözhetetlen a német parlament alsóházának jóváhagyása. 

"Nem tehetünk mást, minthogy nyugalommal várunk, Európa elég erős" - fogalmazott Merkel. "Sokkal erősebb, mint öt évvel ezelőtt, az európai adósságválság kezdetekor volt" - tette hozzá, utalva arra, hogy ez a válság éppen Görögországban vette kezdetét. 

A görög lakossághoz fordulva a német kancellár hangsúlyozta, hogy a görög  nép "büszke nép" és rendkívül kemény napokat kell leküzdenie. Szavai szerint a görögök joga a vasárnapi referendum megtartása, az euróövezet többi 18 tagjának viszont joga van arra, hogy "arányos" választ adjon.

Merkel állást foglalt a kialakult adósságválság tárgyalásos rendezése mellett. Úgy vélte, Európa nem veszítheti el azt a képességét, hogy kész a kompromisszumra. Hozzátette ugyanakkor, hogy csakis olyan kompromisszumról lehet szó, amelynek keretében az előnyök túlsúlyban vannak a hátrányokkal szemben.

"Egy jó európait nem az jellemez, hogy minden áron a megegyezést keresi. Azt szeretném, hogy a válságból megerősödve kerüljünk ki" - jelentette ki. 

Merkelnél keményebben fogalmazott Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter, aki kijelentette: Európa nem hagyja magár a görög embereket, de nem tűrheti a görög kormány zsarolását.

A miniszter szerint ha Európa engedményeket tenne Athénnak, az jelzés lenne a nacionalisták számára és végzetes következményekkel járhatna. A nyertesek ebben az esetben az európai szélsőjobboldali erők lennének, nem pedig Európa polgárai - mondta Gabriel.

A legélesebb bírálat Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter részéről hangzott el a Ciprasz-kormány címére. Az Eurócsoport egyik legtekintélyesebb miniszterének tartott Schäuble szerint az idén januári hatalomra kerülése óta Alekszisz Ciprasz és kormánya nem tett  mást, mint megszegte a korábban vállalt kötelezettségeket. Úgy vélte, a helyzet drámai módon romlott a Ciprasz vezette baloldali kormány hatalomra lépése óta. 

 "Nem tudjuk, hogy megrendezik-e a vasárnapra kitűzött referendumot vagy nem, és nem tudjuk, hogy az emberek támogatják-e azt vagy nem. De senki nem várhatja el, hogy a mostani helyzetben tárgyalásokat folytassunk a görög kormánnyal" - fogalmazott Schäuble. "Most várnunk kell, és meglátjuk, mi történik Görögországban" - tette hozzá.