Fél év telt el azóta, hogy Simicska Lajos „totális háborút” hirdetve melegebb éghajlatra küldte régi barátját, Orbán Viktort. Ezzel Simicska kegyvesztetté vált a kormány és a miniszterelnök szemében, mindent elkövetnek, hogy a milliárdosnak a lehető legkisebb befolyása maradjon. Először a Figyelő írt arról, hogy Orbán még az idén megválna minden olyan hivatalnoktól és cégvezetőtől, aki Simicska köreihez tartozik. Az Index megírta: Orbán eredeti elgondolása csupán egy dologra koncentrált, elkerülni, hogy a 2010 óta rohamléptekkel erősödő vállalkozó a fejére nőjön, és a közeljövőben bizonyos területeken átvegye a teljes irányítást. Mások szerint viszont a miniszterelnöknek sokkal komplexebb víziója támadt. Rájött, hogy az ország és természetesen a kormányzati hatalom szempontjából könnyebb, ha újraosztja a hátországot, és nem egy, hanem több nemzeti nagytőkést hoz helyzetbe.
A rejtetten már a 2014-es választások után kitört Orbán–Simicska-háború legutóbbi áldozata a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója, Szentpétery Kálmán volt. Mielőtt Szentpétery 2010-ben a Szerencsejáték Zrt. élére került, 11 évig volt a Simicska érdekeltségébe tartozó BÁV Zrt. vezérigazgatója. Az állami szerencsejátékcég új vezetője Braun Márton lett, aki az előző ciklusban még a Fidesz országgyűlési képviselője volt. A napokban a Magyar Villamos Műveket is elérte a simicskátlanítási hullám: Baji Csaba vezérigazgatót e-mailben bocsátották el a cégtől – írta a HVG. Baji menesztését már hónapok óta biztosra vették a piacon, és nem azért, mert az MVM tavaly nyolcmilliárdos veszteséget hozott össze, hanem mert egyike a Simicska Lajoshoz közelinek elkönyvelt állami cégvezetőknek. Baji 2010-es kinevezése előtt a Közgép energetikai cégénél, az E-OS Energiakereskedő Zrt.-nél volt igazgatósági tag. Az MVM élére Csiba Péter, a GDF Suez Energia Magyarország Zrt. korábbi általános vezérigazgatója került.
Simicska egyik legfőbb bizalmasa a korábbi fejlesztési miniszter, Németh Lászlóné volt. Némethnét korábbi munkahelyei és személyi kapcsolódásai miatt a Simicska–Nyerges-érdekkör államigazgatási képviselőjeként tartották számon, és leváltása volt az egyik első üzenet Orbán részéről, hogy gazdasági kurzusváltás következik. Némethné utódja, Seszták Miklós nem sokkal 2014-es kinevezése után egy Napi Gazdaságnak adott interjúban jelentette be, hogy több állami cégnél vezetőváltás várható. Közben nagy tisztogatás indult a minisztériumban is, a tárcavezető tavaly szeptemberig 18 vezetőtől vált meg – emlékeztet az Index. Seszták a simicskátlanítást a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nél kezdte Dudik János vezérigazgató leváltásával, majd a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezetőjének, Mázsi Attilának is mennie kellett. Áprilisban a Mol felügyelőbizottságá-
ban a vállalat 22 százalékát birtokló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) vezetője, Szivek Norbert vette át a Simicska-közeli Töröcskei István helyét. Sziveket februárban nevezték ki az MNV élére, a korábbi vezérigazgató, Márton Péter közös megegyezéssel távozott. Mártont még Némethné nevezte ki, korábban közös vállalkozásai voltak a Viszkei testvérekkel (András és Márton), akik a reklámpiacon együtt mozognak Simicskával és érdekeltségeivel – világított rá a vs.hu. Szivek az első Orbán-kormány idején a Szász Károly irányítása alatt álló pénzügyi felügyeletnél dolgozott, banki és tőkepiaci engedélyezés volt a feladata. A NAV vezetője, Vida Ildikó még a helyén van, pedig őt is a Közgép-tulajdonos bizalmasaként tartják számon. A kitiltási botrány során az ellenzék a parlamentben, a tüntetők pedig az utcán követelték menesztését. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban azt mondta, a Vida távozásáról szóló sajtóhír kacsa.