Utalt arra, hogy a csaknem 900 migráns elhelyezésére alkalmas, optimálisan 500 ember ellátására képes debreceni táborban az utóbbi számhoz képest jelenleg négyszeres a túlterhelés. A migrációs táborban folytatott megbeszélései alapján Szelényi Zsuzsanna annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Magyarország egyértelműen tranzitország, a - közlése szerint - naponta Debrecenbe érkező 500-1000 migráns 90 százaléka elhagyja a várost és az országot, így tartósan nem terhelik a migrációs szervezetet.
"A menekülők az idevezető hosszú út után békés szigetnek tekintik Magyarországot, ahonnan tovább akarnak menni Nyugatra" - tette hozzá a politikus. Ugyanakkor aggasztónak nevezte azt a "politikai hisztériakeltést", amely a városban kialakult. "Debrecenben hónapok óta jelentős kampány folyik a menekültek ellen, ami megfélemlíti őket, és komoly gondot okoz a tábor vezetőinek" - mutatott rá az Együtt politikusa. Elmondta, meggyőződött arról, hogy a migránsok békések, az utóbbi két évben - a hétfői erőszakos cselekményeket megelőzően - nem volt rendőrségi eljárás menekültek miatt, de sokan vannak és tömeges megjelenésük kelthet riadalmat a lakosságban.
"Magyarországnak aktívan kooperálnia kell az Európai Unió kezdeményezéseivel a tartós megoldás érdekében (...), mert Magyarország egyedül semmit nem tud megoldani" - hangoztatta Szelényi Zsuzsanna. Rutz Tamás, a párt helyi politikusa elmondta: felmérést végeztek a tábor környékén, és "a lakosság körében nincsenek meg azok a konfliktusok, amit a politikai térben hangoztatnak".
Két migráns vallási konfliktusa - illetve szakértők szerint a túlzsúfoltság és bizonytalan helyzet okozta frusztráltság - miatt robbant ki az az összetűzés a debreceni menekülteket befogadó állomáson, amiről az állami média sokszor és részletesen beszámolt. A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta: ebbe a konfliktusba kapcsolódott be több menekült, akik később lezárták a 471-es számú főutat, kukát gyújtottak fel és megdobálták az autósokat.