MTI Fotó: Máthé Zoltán
Magyarország a határzárral az Európai Uniót is megvédi. Erre nagy szükség van, hiszen a migrációs helyzet rossz kezelése miatt "ma az a képzet él Afrikában", hogy Európa befogadja az ideérkezőket - állítja a kormányfő. Orbán Viktor viszont a határvédő politika híve, s a Kossuth Rádióban azt üzente bevándorlóknak, "nincs esély, vissza fogunk küldeni, ez a kontinens nem lesz a te hazád, van neked saját hazád, ez a mi hazánk, mi építettük föl. Szívesen működünk veled együtt. Vannak törvényeink, tartsd be! Ha ide akarsz jönni, még ennek is megvannak a szabályai, de az lehetetlen, hogy te törvénysértő módon átrohanj a kerítéseinken, a határainkon, idehozz mindenkit. Azt se tudjuk, honnan jöttél, nem ismerjük a szándékaidat, nem ismerjük az egészségi állapotodat, nem tudjuk, hogyan akarsz élni, nem tudjuk, hogy elfogadod-e a kultúránkat. De ha te csak ide berontasz, ha nem mondjuk világosan, hogy ez lehetetlen, ennek vége van, akkor jönni fognak" - fogalmazott. Ennek megakadályozására akarja "minden keresztényi meggyőződése" mellett is lezárni a déli határt a menekülök előtt.
Te is menjél oda, ahonnan jöttél! Fotó: Elisabetta Villa/Getty Images Hírek
Beszélt arról is, hogy akik a menekülteket és a megélhetési bevándorlókat nem választják szét, egyszerűen csak idegeneket látnak bennük, és akik szerint az idegen nem veszélyes, hanem szép, és az a jó, ha minél sokszínűbb emberek alkotnak egy társadalmat, azok szerint Magyarország egy jó folyamatot akaszt meg. Orbán szerint általában "a nemzetet, a családot kevésbé fontosnak gondoló" baloldal szenved leginkább "abban a betegségben, hogy illúziói vannak a bevándorlással kapcsolatban". A nemzetközi szervezetek, köztük az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) aggályaira a kormányfő úgy reagált: félnek a jövőtől. Véleménye szerint nem lesz könnyű a következő néhány év a népvándorlások miatt, de "látjuk a feladatokat, van időrendünk, akcióterveink vannak", ezeket végre kell hajtani, nem pedig félni a jövőtől.
Az UNHCR egyébként még csütörtökön arra kérte Magyarországot, hogy ne kapkodva és a nemzetközi előírások figyelmen kívül hagyásával változtasson menekültügyi rendszerén. "Menedéket kérni nem bűn, gyermekeket pedig különösen nem lenne szabad rácsok mögé zárni". Erre pedig már tegnap figyelmeztette a magyar képviselőket az UNHCR regionális képviselője. Montserrat Feixas Vihé "azon sok ezer kétségbeesett, traumatizált menedékkérő és menekült nevében" írta levelét, akik háborús konfliktusok elől menekülnek, mert "hazájukban nincs számukra védelem, és akik most az életüket mentve próbálnak biztonságba jutni". Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága elismeri az államok jogát arra, hogy megvédjék határaikat és polgáraik biztonságát, de úgy vélik, ezt olyan módon is lehet biztosítani, hogy az ne sodorja veszélybe a védelemre szorulókat.
Ennek ellenére az UNHCR által kifogásolt törvény módosításokat sürgősséggel tárgyalja a parlament, erről tegnap döntöttek a képviselők. Pintér Sándor a hét elején beadott javaslatairól pedig hétfőn vitázik, majd szavaz a Ház, a belügyminiszter az illegális bevándorlás elleni hatékony fellépéssel indokolta több jogszabály módosítását. A kapkodást a Fidesz-frakció szóvivője azzal indokolta: ha nem lenne a kivételes eljárás, akkor bizonytalan időre eltolnák a döntést, hiszen az Országgyűlés legközelebb már csak ősszel ülésezik, azaz több hónapot késne a határzár ügye. Tuzson Bence szerint azok, akik nem támogatták a sürgősségi javaslatot, a mellé álltak, hogy bizonytalan időre elhalasszák a helyzet rendezését, holott komoly problémáról van szó, s rendkívül fontos, hogy az ország egy "ilyen újkori népvándorlásban" milyen álláspontot követ. Közölte azt is: nem lehet tudni, meddig fog fennállni a jelenlegi helyzet, de hogy megvédjék az országot és annak déli határát, mindig a leghatékonyabb megoldást kell választani, és ma a műszaki határzár tűnik a leghatékonyabb megoldásnak. A kerítés szerinte addig áll majd, ameddig szükség van rá. Mint mondta, a Magyarországot körülvevő országok biztonságos országok, és aki onnan átlépi a schengeni övezet határát, az nyilvánvalóan nem a személyes biztonsága miatt teszi ezt, hanem a jobb élet vélt vagy valós reményében.