Csehország;egyház;menekültek;

Fotó:  Uriel Sinai/Getty Images Hírek

- Menekültcsaládok befogadására szólít fel az egyház - Csehországban

A cseh és morvaországi katolikus püspökök felhívást intéztek a plébániákhoz, hogy a helyi önkormányzatokkal való megállapodás alapján fogadjanak be menekültcsaládokat. Az együttműködésbe a keresztény karitatív szervezeteket is be kellene vonni - közölték a Cseh Püspöki Konferencia (CBK) ülése után szombaton a dél-morvaországi Velehradon.

"A szolidaritás általános érzéséből indulunk ki, amelyet minden ember ismer, és amelyen a nemzetközi együttélés is alapszik. Mindnyájan látjuk, hogy a helyzet a Magreb régióban, a Közel-Keleten, de az ukrán-orosz határon is egyre drámaibb, és nagyon sok ember keres menedéket és segítséget. A segítségnyújtás nekünk kötelességünk" - jelentette ki Dominik Duka prágai érsek, a cseh katolikus egyház feje az ülés utáni sajtótájékoztatón.

Jan Graubner olmützi püspök azt mondta, hogy a cseh egyház már számos ajánlatot kapott különféle egyénektől és szervezetektől, akik és amelyek hajlandóak idegeneket befogadni. "Tudjuk, hogy ezt a településekkel való megegyezés nélkül nem tehetjük meg. Nem kívánunk feszültséget kelteni" - mutatott rá Graubner.

A püspökök "égető szükségét érzik annak, hogy szolidaritást vállaljanak a háborúk és a vallási gyűlölet áldozataival, ugyanakkor érzékelik a társadalom aggályait is az Európába irányuló migrációs hullám miatt" - olvasható a CBK nyilatkozatában. A püspöki konferencia felszólította a cseh kormányt, hogy "legyen határozott" a probléma megoldásában.

Hasonló nyilatkozatot adott ki szombaton a Csehtestvér Evangélikus Egyház (CCE) is. Az evangélikusok szerint a cseh politikusok csak "minimális bátorságot mutattak eddig a menekülteknek való segítségnyújtás terén". A csehtestvér egyház felhívta az állam képviselőit, hogy "mihamarabb tárgyaljanak a megoldásról, s ne ijesztgessék az embereket" a menekültekkel.

Helyi idő szerint 7 órakor (közép-európai idő szerint 6) megkezdődött Görögországban a hitelezők javaslatáról - a megszorító intézkedéseket is jelentő csomag igenléséről vagy elutasításáról - dönteni hivatott népszavazás. A voksolás 19 óráig tart és szükség esetén meghosszabbítható 21 óráig. Az első exit-poll méréseket ekkor hozzák nyilvánosságra, azt viszont nem tudni, mikor lesz végeredmény, többek között azért, mert Görögországnak nincs tapasztalata a referendumok terén. A katonai junta 1974-es bukása óta ez az első népszavazás Görögországban. Akkor a köztársaságról rendezték meg a referendumot és az igenek nyertek.