felsőoktatási törvény;tudományos autonóma;

2015-07-07 07:06:00

"Fekete zászlót az egyetemekre!"

Elfogadta tegnap a parlament a felsőoktatási törvény módosítását is, így létrejöhet az egyetemeken kívül egy új intézményi kategória, az alkalmazott tudományok egyeteme, megjelenik a hallgatók kompetencia mérése, s bevezetik a mesteroktató kategóriát is. 

Változnak a hallgatói átsorolás feltételei is: a hallgatóknak két félév átlagában 20 kreditet kell elvégezni és az intézmény által meghatározott tanulmányi eredményt kell elérni - a kormány így 40 kredit megszerzését határozná meg minimumkövetelményként egy tanévben a hallgatók számára az eddigi 30 helyett, a változás oda vezethet, hogy csökkenni fog az állami ösztöndíjas hallgatók száma.

Tűzzék ki a fekete zászlót!
Vasárnap „Halotti torna” keretében tiltakoztak a felsőoktatásban dolgozók és tanulók Budapesten. Az Orbán-rezsim konzisztóriumokkal fosztja meg maradék autonómiájuktól az egyetemeket, szakokat szüntet meg, tovább szűkíti a továbbtanulási lehetőségeket. A Párbeszéd Magyarországért ezért az javasolja a főiskolák, egyetemek vezetőinek, hogy a törvény hétfői elfogadása után fekete zászló kitűzésével fejezzék ki tiltakozásukat.

Az állami felsőoktatási intézményekben ezentúl az "intézményi stratégiai döntések megalapozása, valamint a gazdálkodási tevékenység szakmai támogatása és ellenőrzése céljából" egy új testület, a konzisztórium jön létre; Heller Mária szerint az egyetemek ezzel elveszítik tudományos autonómiájukat.

Az ELTE oktatója, az Oktatói Hálózat tagja a Klubrádióban elmondta: komoly probléma az is, hogy egyre több forrást vonnak ki az oktatásból; míg korábban a GDP 1 százalékának megfelelő állami támogatást állt rendelkezésre az egyetemek finanszírozására, addig ma ez 0,5 százalékra csökkent.

Az oktatók és hallgatók vasárnap a Kossuth téren tiltakoztak a felsőoktatási törvény módosítása ellen. A demonstráción felszólaló Majtényi Balázs, az ELTE docense szerint a kormány tisztességtelen eszközökkel járt el, amikor a nyilvánosság kizárásával, érdemi tárgyalások nélkül kötött háttéralkuk révén alakította át a rendszert.