kiállítás;L. Simon László;Nemzeti Kulturális Alap;Csontváry Kosztka Tivadar;

2015-07-07 07:47:00

Csontváry a Várban

A Várban, az egykori Honvéd Főparancsnokság felújított épületében nyílt meg a Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) életművét bemutató kiállítás. A magányos cédrus - Csontváry géniusza című tárlaton a 162 éve született festőművész csaknem száz festménye, kevésbé ismert grafikája tekinthető meg.

L. Simon László úgy fogalmazott, minden bizonnyal az évtized kiállításátnyithatja meg FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

L. Simon László úgy fogalmazott, minden bizonnyal az évtized kiállításátnyithatja meg FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

A Várbeli Csontváry-kiállítás szakmai megnyitóünnepségen L. Simon László miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, aki a kiállítást lebonyolító állami tulajdonú Várgondnokság Nonprofit Kft. kormányzati felügyeletének ellátójaként köszöntötte a vendégeket, úgy fogalmazott, minden bizonnyal az évtized kiállítását nyithatja meg.

Köszöntőjében kitért arra, hogy a kiállítás nem jöhetett volna létre, ha törekvéseit nem támogatják az állami és önkormányzati intézmények, valamint azok a magángyűjtők, akik kölcsönadták a birtokukban lévő festményeket. Mint mondta, a bonyodalmas szervezőmunka nem volt könnyű feladat, mert sokan igyekeztek megnehezíteni a tárlat megvalósítását. Az eredménnyel viszont elégedett, azt egyenesen "kiemelkedőnek" titulálta.

"Csontváry életművét különösen nagyra tartom, ezért úgy vélem, a Miniszterelnökség által fenntartott volt Honvéd Főparancsnokság épületében méltó módon, méltó körülmények közepette lehet bemutatni azt az életművet, amelyről az utóbbi években méltatlanul kevés szó esett" - nyilatkozta L. Simon László a Népszava megkeresésére.

A politikus közölte, a kiállítás létrejöttét 50 millió forinttal támogatja a kormány, de többek között a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Nemzeti Bank is szerepet vállalt a szponzori teendőkben. L. Simon László szerint a tárlat megvalósítása a kiállítás léptékéhez viszonyítva rendkívül szerény költségvetésből valósult meg. Csontváry műveinek költöztetése a szakma egy részén kívül a pécsiek rosszallását váltotta ki: többek között a nehezen szállítható művek sérülékenysége miatt aggódtak, valamint attól tartanak, hogy az állam nem szolgáltatja vissza a festményeket.

A tárlat tematikus egységei figyelemmel kísérik többek között Csontváry utazásait is, kalandozásai követéséhez térkép installáció is készült. A patikussegédből lett festőzseni különösen vonzódott a mediterrán és közel-keleti tájakhoz, a Szentföldön végzett alkotómunka hangsúlyos szerepet tölt be az életművet bemutató tárlaton.

Más művek mellett többek között olyan klasszikusok is láthatók a tárlaton, mint A taorminai görög színház romjai, a libanoni Baalbek városának romjait megörökítő alkotás, vagy a mindenki által ismert a Magányos cédrus című 1907-ből származó olajfestménye. A két emeletnyi termekben továbbá egyéb tájképek, valamint ember- és állatábrázolások, egy önarckép is helyet kapott.

A festmények mellett a Münchenben készített korai szénrajzok, illetve a közel tizenöt évvel későbbről származó ceruzagrafikák is megtekinthetőek. A kiállított művek többsége a pécsi Janus Pannonius Múzeumból érkezett, de számtalan alkotást kölcsönöztek a Magyar Nemzeti Galériából és miskolci kiállítóterekből is. A Csontváry-tárlatot Mispál Attila rendezte kisfilmrészletek kísérik, amelyek Varga József színművész, a Nemzeti Színház társulati tagja főszereplésével készültek.

A kiállítás december 31-ig tekinthető meg a Honvéd Főparancsnokság Dísz tér 17. szám alatt álló neoreneszánsz épületében.