kormány;menekültek;

Menekültellenes "kisokos"

Miközben a Fidesz az illegális bevándorlás elleni fellépés okán hétfőn elfogadott törvénymódosítás mielőbbi kihirdetését szorgalmazza és sürgeti Áder Jánost, hogy minél előbb írja alá a már nála lévő jogszabálycsomagot, a hvg.hu birtokába került anyagból kiderült, a rendőröknek igazoltatniuk és büntetniük kell a migránsokat. A lap forrásai szerint a rendőrök útmutatást kaptak, hogy egységesen lépjenek fel a migránsokkal szemben, és úgy intézkedjenek, hogy annak kitoloncolás legyen a vége.

Utasították a rendőröket, hogy minden menekültnek látszó embert igazoltassanak, és akivel szemben csak lehet, kezdeményezzenek szabálysértési feljelentést. Erre a lap birtokába került anyagból következtetett a hvg.hu. Forrásaik szerint a rendőrök külön útmutatást kaptak, aminek célja, hogy a szabálysértési feljelentés nyomán könnyebben kiutasíthassák a migránsokat. Az egyik kerületi kapitányság dolgozója jelezte a portálnak, hogy nem voltak véletlenek a fővárosban megtartott razziák a menekültekkel szemben, mivel a rendőröket arra utasították, hogy minél több migránssal szemben intézkedjenek. A BRFK-n júniusban külön disztribúciós elektronikus postafiókot is létrehoztak, hogy a migrációs csoport érintett parancsnoki állománya erre kapja meg a menekültekkel szembeni intézkedések iratait.

Az eljáró rendőrnek először meg kell állapítania, hogy menedékkérőről van-e szó. Aki a személyazonosságát sem tudja igazolni, a rendőrség idegenrendészeti hatóságához kerül, itt szankcionálhatják az illetőt. Egyetlen esetben nem kell büntetni, ha a harmadik országból származó személyt a magyar menekültügy már regisztrálta, és az erről szóló igazolással a kezében épp a kijelölt tartózkodási helyére, azaz a menekülttáborba tart. A rendőrök ugyan mérlegelhetnék a pénzbírságot is, ám vezetőik a feljelentést szorgalmazzák. Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi kommunikációs munkatársa szerint azokat, akiknek nincs érvényes papírjuk, semmiképpen nem érhetné retorzió. Arra figyelmeztetett, mindenki folyamodhat menekültstátusért, automatikusan senkit nem lehet visszafordítani és ennek érdekében rendőrségi eszközöket sem használhatnak fel.

Hangulatkeltő az írás
A hvg.hu-n megjelentekre reagálva a rendőrség közleményben tiltakozott, szerintük a cikk a valóságot torzítva, az olvasók megtévesztésére alkalmas módon tünteti fel a rendőrök illegális bevándorlókkal szemben végzett – törvényben előírt – feladatait. A rendőrség közlése szerint az a bizonyos „kisokos”  nem létezik, a cikk a rendőrség törvényes működésébe vetett közbizalom gyengítését célzó hangulatkeltés. 

A Fidesz az illegális bevándorlás elleni fellépés érdekében hétfőn elfogadott módosítások mielőbbi kihirdetését szorgalmazta. Tuzson Bence, a kormánypárti frakció szóvivője arról beszélt, a csomagot megküldték a Sándor-palotába, így az már Áder János előtt van. Ha a fideszes politikus ezt nem is mondta ki, de megjegyzésével a köztársasági elnököt sürgette, gyorsan írja alá a törvényt, ami a demokratikus ellenzék szerint komoly visszaélésekre ad lehetőséget. A szóvivő jelezte, az idén már - hétfőig - 72 893 ember érkezett illegálisan Magyarországra, főként a déli határon keresztül. Ha minden így megy tovább, ez a szám az év végére elérheti a 120-130 ezret, szemben a tavalyi 43 ezerrel. Tuzson szerint a határzár az egyik legjobb megoldás az illegális határátlépés meggátolására.

Az európai uniós tagállamok és intézmények képviselői mellett hét olyan unión kívüli ország kaphat meghívást az ősszel tartandó magyarországi migrációs konferenciára, amelyen a Magyarországra érkező menedékkérők áthaladnak. Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be, miután az unió soros elnökségét betöltő Luxemburg tárcavezetőjével, Jean Asselbornnal találkozott. A miniszter szerint jelentős eredmény lenne, ha a szeptemberben, vagy legkésőbb október elején megrendezendő tanácskozáson Albániával, Koszovóval, Szerbiával, Montenegróval, Macedóniával, Bosznia-Hercegovinával és Törökországgal sikerülne megállapodni arról, hogy fogadjanak be a maguk területén olyan uniós állomásokat, amelyeken kiszűrik, ki jogosult menekültstátusra.

Dohány utcai zsinagógánál is gyűjtést rendeztek tegnap a menekülteknek FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Dohány utcai zsinagógánál is gyűjtést rendeztek tegnap a menekülteknek FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Magyarországon egyébként alig él olyan külföldi, aki nem európai. A KSH adatai alapján a Napi Gazdaság arról írt, hogy Baranya és Somogy megye kistelepülései a holland nyugdíjasok körében népszerűek, Győr-Moson-Sopron megyében osztrákok vásárolnak házakat, de sok szlovák és német is él az országban. Az oroszok elsősorban Hévizen vásároltak szállodát, panziókat, ingatlanokat. Az észak-afrikai arab államok és a fekete-afrikai országok állampolgárainak száma több mint háromszorosára nőtt egy évtized alatt, megközelítve az ötezer főt.

Jól jött a kormánynak a menekültügy, a Fidesz támogatottságát egyesek szerint sikerült stabilizálni. A kampány a Habony Árpád-Finkelstein páros munkája, amelyben Rogán Antal is részt vesz. Erről a 444.hu számolt be.

Európa határvidékei: bántalmazzák a menekülteket
Rendőri erőszak, embertelen körülmények és kilátástalan jogi helyzet vár azokra a migránsokra és menekültekre, akik a Balkán-félszigeten való átkelésre vállalkoznak - állapította meg legfrissebb jelentésében az Amnesty International (AI). A nemzetközi jogvédőszervezet egyéves kutatássorozatának - melyben több mint száz menekülttel is interjút készítettek - eredményeit bemutató budapesti sajtótájékoztatón kiderült, hogy azok a migránsok, akik Szerbiában vagy Macedóniában próbálnak menedékkérelmet kérni, komoly akadályokba ütköznek, a két országban gyakorlatilag nem működik menekültügyi rendszer. Sok probléma van a magyar-szerb határon is: a menedékkérők elmondása szerint a szerb rendőrök megütik, rugdossák őket. Előfordul, hogy a határon jogtalanul visszafordítják az embereket. "A jelentésben három főbb pontban fogalmaztunk meg ajánlásokat a magyar kormány részére, hogy segítsük Magyarországot a menekültügyi törvények betartásában" - mondta Jeney Orsolya, az AI Magyarország igazgatója. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a magyar kormánynak meg kell akadályoznia, hogy a nemzetközi védelemre jogosult embereket visszaküldjék Szerbiába. Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke hangsúlyozta: az AI-jelentés is rámutatott, hogy a kormány álláspontjával ellentétben Szerbia nem tekinthető biztonságos harmadik országnak.
J. D.