jogegyenlőség;LMBTQ-közösség;Republikon konferencia;

2015-07-09 07:11:00

Kivételesen egységes kiállás a melegek jogaiért

A szexuális kisebbségek hazai politikai érdekérvényesítésének kérdése köré szerveződött a Republikon Intézet tegnapi budapesti konferenciája. A meghívott pártok egy-egy képviselője arról vitatkozott, hogyan formálja egymás véleményét és álláspontját a politika és a társadalom e területen.

Sok mindent kell mérlegelni, de léteznek bizonyos témák, amelyekben a legfontosabb az elvi álláspont - mondta Bárándy Gergely, az MSZP politikusa a Republikon Intézet által szervezett LMBTQ-jogok és politika című tegnapi, budapesti konferencián. (Az LMBTQ a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és queerek - mindenki, aki a heteroszexuálistól eltér - társadalmi elfogadásáért létrejött közösség.) Hozzátette, hogy a kisebbségek jogainak kérdésében a pártjának teljesen egyértelmű a véleménye: kiállnak az esélyegyenlőség mellett. Az esélyegyenlőség és a tolerancia mára elavult fogalmakká váltak Magyarországon - hangsúlyozta Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért (PM) szóvivője. A PM totális jogegyenlőséget szeretne. A szóvivő üdvözölte a facebookos kampányt, amelyben bárki szivárványszínűre színezhette profilképét, és örömét fejezte ki a szombati Pride felvonulás miatt, ahol elmondása szerint tavaly pártlogókkal vonulhattak fel. Ez idén sem lesz másképp. A Demokratikus Koalícióban (DK) még kérdésként sem merül fel ez a téma. Sebián-Petrovszki László, a DK pártigazgatója kiemelte, hogy pártja is teljes jogegyenlőséget akar az LMBTQ közösség tagjainak.

A Liberálisok első megalakult munkacsoportjai között volt az LMBTQ-val foglalkozó. Ez is azt bizonyítja - mondta Bősz Anett, a párt ügyvivője -, hogy pártjuk megalakulása óta kiemelten foglalkozik a problémával. Felidézte a napokban benyújtott törvényjavaslatukat is, amelyben szorgalmazzák: engedélyezzék hazánkban is a melegházasságot. „A mi kormányzásunk idején szavazták meg azt, hogy a melegek regisztrált élettársi kapcsolatot létesíthessenek” - tette hozzá Bárándy Gergely, aki elmondta, hogy pártja a gyűlöletbeszéd ellen is fellépett. A tolerancia nevében nem lehet korlátozni a szólásszabadságot - reagált Bárándy szavaira Schiffer András, az LMP társelnöke. Bárándy nem hagyta magát: véleménye szerint ki kell állni nem csak az LMBTQ közösség, hanem minden polgártársunk mellett. Schiffer ezzel egyetértett, de szerinte nem jogi eszközökkel kell a társadalmat irányítani, hanem a jogot kell a társadalomhoz igazítani.

A társelnök örült, hogy létrejött a konferencia, viszont sajnálatát fejezte ki, hogy olyanokkal beszélget „csak”, akikkel tulajdonképpen a céljuk azonos. Schiffer szívesen vitatkozott volna jobbikos, vagy kormánypárti képviselővel is, példát is mondott Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője személyében. A Republikon Intézettől Reiner Roland, az intézet elemzője hozzátette, hogy hiába igyekeztek nagyon, a kormánypártok közül senki sem fogadta el a meghívásukat. Nem szeretnék részt venni az önök konferenciáján – állt Kocsis Máté fideszes képviselő egysoros válaszlevelében.

A jogkiterjesztéshez vezető útról és az eszközökről szól a vita, de semmiképp sem magáról a célról, hiszen a résztvevők közül mindenki egyetért azzal, hogy jár az LMBTQ közösségnek a jogegyenlőség- tette hozzá Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban e kérdésről a fősodorvonalbeli politikai erők között konszenzus uralkodik, ezért segíteni kell a hazai jobboldal erre hajló részét, hogy tudjon változtatni álláspontján. Szavai szerint ebben a kérdésben az alapvető törésvonal "a populizmus és a nem populizmus" között húzódik.

Növekszik a melegházasságot támogatók száma:2006-ban 16 százaléknyian támogatták, ez a szám napjainkban 40 százalék körülire duzzadt – mondta el Bősz Anett. Igaz, hogy még többségben vannak az ellenzők, de ez jó irány lehet. Egyetértett kollégájával Tordai Bence is. Szerinte nagyon fontos a példa, hiszen aki ismer egy homoszexuális párt, sokkal elfogadóbb irántuk. Felidézett egy történetet is, miszerint Losonczy Pál, a Jobbik politikusa azt mondta neki, hogy ő személy szerint támogatja azt is, hogy a melegek örökbe fogadhassanak, mivel ismer egy meleg párt és jó kezekben lenne náluk egy kisgyermek. Igaz, gyorsan hozzá is tette, hogy ez nem a pártja álláspontja.

Komplex módon kell kezelni a kérdést, más esetben nincs eredmény. Bárándy Gergely kiemelte, hogy a jogi lehetőségek lehetnek jók a melegeknek, de ha a társadalmi légkör nem változik, így sem lesznek boldogok. Az MSZP egyértelmű célja az, hogy toleráns társadalmat teremtsenek Magyarországon.

Jubileumi Budapest Pride
Fischer Iván karmester beszédével indul el július 11-én, szombat délután 4 órakor a 20. jubileumi Budapest Pride LMBTQ felvonulás a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és queerek társadalmi elfogadásáért. "Nincs a heterókkal semmi baj, egészen addig, amíg nem akarják rákényszeríteni saját életmódjukat másokra" - Fischer Iván azóta sokat idézett mondata 2013-ban hangzott el a 18. Budapest Pride Fesztivál megnyitó rendezvényén. A szervezők szövetségeseiket is arra biztatják, hogy háborodjanak fel a társadalmi és jogegyenlőtlenségek különböző formáin, s hogy kiállásukkal támogassák azt, hogy egy olyan társadalomban éljünk, amelyben érték a sokszínűség, a szabadság és az elfogadás. A fesztivál legláthatóbb eseményén rekordszámú résztvevőre számítanak. A jubileumi 20. Budapest Pride Fesztivál 2015. július 3-tól július 12-ig tart. A tíznapos rendezvénysorozat változatos programjai között helyet kapnak előadások, műhelybeszélgetések, kiállítások, színházi produkciók, irodalmi estek, közösségépítő játékok és bulik, budapesti és vidéki LMBTQ emberek, szervezetek és szövetségesek aktív részvételével.