MNB;perek;

A forinthitelesek és a ténylegesen devizában törlesztők augusztustól kapják az értesítőket FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Újabb elszámolás indul

A jegybank pert indított tizenhat pénzügyi intézmény ellen, és a bíróság döntő többségében bizonyítottnak vélte, hogy ezek egyoldalúan emeltek kamatot, illetve különféle díjakat. Az ítélet nyomán a hitelintézetek augusztus 1. és szeptember 30. között adják postára a forinthitelesek elszámoló levelét.

A devizaalapú hitelek tisztességességének bizonyítása végett korábban számos pénzintézet fordult a bírói fórumokhoz, ám szinte mindegyikük pervesztes lett. A most folyó perekben azonban megfordult a bizonyítási teher, az MNB a felperes és a pénzügyi intézmények az alperesek - tudta meg lapunk Binder Istvántól. Az MNB felügyeleti szóvivője elmondta, hogy a jegybank tizenhat pénzügyi intézmény ellen adott be közérdekű keresetet, jelesül az egyoldalú kamat-, díj- vagy költségemelést lehetővé tevő szerződési kikötések tisztességtelensége okán, az általuk megkötött forintos vagy ténylegesen devizában törlesztett hitel-, kölcsön- és lízingszerződések miatt.

Ennek nyomán a Fővárosi Törvényszék az elmúlt hetekben első fokon tizenkét perben teljes egészében, vagy részben érvénytelennek minősítette az érintett pénzügyi intézményeknek azokat a szerződéseit, amelyek az MNB közérdekű kereseteiben kifejtett álláspontja szerint tisztességtelenek voltak - mondta a felügyeleti szóvivő, aki arról is beszámolt, hogy 2015. márciusában valamennyi, szám szerint 210 olyan pénzintézettől kértek beszámolót, amelyek forintos, illetve tényleges devizahitel-szerződést kötöttek a 2010.november 27. és 2014. július 19. között. Közülük 138 arról adott számot, hogy ebben az időszakban nem emelt a kamaton, illetve a díjait is változatlanul hagyta. Akadt azonban 16 olyan, amely inkább azt választotta, hogy az MNB perelje be őket, és azt követően a bírósági döntés szellemében járnak majd el.

Ezek közül egy ügyben, a CIB Lízing Zrt. esetében a jegybank immár másodfokon is pernyertes lett a Fővárosi Ítélőtábla döntése alapján. Két esetben - MKB-Euroleasing Autóhitel Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt., MKB-Euroleasing Autólízing Zrt. - az alperes a per megindulása előtt alávetési nyilatkozatban vállalta a fogyasztókkal való elszámolást, így a pereket jogerősen megszüntették. Egy pert az MNB által az adott pénzügyi intézménnyel szemben kezdeményezett hiánypótlási eljárás miatt felfüggesztettek. Két ügyben - Borsod Takarék Takarékszövetkezet, FHB Kereskedelmi Bank Zrt. esetében - az MNB pernyertességét kimondó első fokú ítélet már jogerőssé vált, további két ügyben - az AEGON Magyarország Hitel Zrt.-nél és az FHB Jelzálogbank Nyrt.-nél - az MNB tudomása szerint az alperes nem fellebbezett, a jegybank az első fokú bírósági határozat jogerős voltát kimondó bírósági záradékra vár. A négy már jogerősen lezárult perben a pénzügyi intézményeket elszámolási kötelezettség terheli - emlékeztetett Binder István.

Ugyanakkor részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét az MNB kontra Magyar Cetelem Bank Zrt. közérdekű perben a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla. A Fővárosi Ítélőtábla a Cetelem által megtérítendő kereseti illeték összegét 750 ezer forintra szállította le azzal, hogy a további 750 ezer forint kereseti illetéket az állam viseli.

Augusztus-szeptemberben kiértesítik a forintos és a tényleges devizás hiteleseket az elszámolásról. Binder Istvántól megtudtuk, hogy a forintosok tábora jóval népesebb, mint a deviza alapúaké volt, mivel itt számolnak el a fogyasztási hitelekkel az ingatlanhitelek mellett, a szerződések száma elérheti a három és félmilliót is. (Nem számolnak el a hitelkártyás, a folyó számla és az állami támogatású hitelekkel.) Nagyobb a szerződések száma, ám a az átlagos összeg töredéke a deviza alapúaknak. Akik valamely kedvezményt igénybe vettek, előfordulhat, hogy egyáltalán nem kapnak vissza pénzt - mondta a felügyeleti szóvivő.

Gyújtogatásos merényletet kíséreltek meg Berlinben a kancellári hivatal ellen - közölte csütörtökön a német főváros rendőrsége.