pride;hatósági védelem;

2015-07-10 07:10:00

Védjék meg a hatóságok a Pride Felvonulást!

Az Amnesty International azt kéri a hatóságoktól, hogy szorosan működjenek együtt a Budapest Pride szervezőivel, továbbá tartsák megfigyelés alatt azokat a csoportokat, amelyek már bejelentették, hogy céljuk a felvonulás megzavarása.

 Az utóbbi években több magyar civil szervezet, köztük a Háttér Társaság is, bejelentett LMBTQ-ellenes szervezetek által elkövetett olyan támadásokat a menet előtt, közben és utána, amelyeket a rendőrség nem akadályozott meg. (Az LMBTQ a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és queerek - mindenki, aki a heteroszexuálistól eltér - társadalmi elfogadásáért létrejött közösség.) Egy héttel az LMBTQ-jogok éves ünnepe előtt, már legalább két szélsőjobboldali csoport is bejelentette, hogy meg akarják akadályozni a felvonulást.

Az Amnesty International is dokumentált olyan támadásokat a résztvevők ellen 2013-ban és 2014-ben, amikor felvonulókat támadtak meg. Ezek közül néhány esetben a rendőrség vélhetően nem avatkozott közbe megfelelően vagy nem tartóztatta le a támadókat. 2013-ban egy csoport Pride-ellenes tüntető szidalmazott, megütött és megrugdosott három férfit a felvonulás után. Annak ellenére, hogy azonnal jelentették a támadást, és megkérték a rendőröket, kísérjék el őket a támadás helyszínétől a pályaudvarig, a rendőrség nem volt hajlandó megvédeni őket, a beszámolók szerint pedig ezt mondták: “ha féltek, minek jöttetek ide?” Annak ellenére, hogy a rendőrök jelen voltak a helyszínen, ahol a támadás történt, nyomozás csak akkor indult az ügyben, amikor az áldozatok beszámoltak a történtekről a médiának.

2014-ben a Pride Felvonulásra igyekezett egy fiatalember és egy nagyjából 30 főből álló, kapucnis felsőket viselő csoport támadta meg. “Megragadták a vállamat, megfordítottak és ököllel megütötték az arcomat. A barátomat hátba rúgták.” A helyszínen lévő rendőrök nem avatkoztak közbe. A férfi feljelentést tett a rendőrségen, de a nyomozást megszüntették, mivel az elkövetőket nem sikerült azonosítani. Egy héttel az idei Pride felvonulás előtt, egy szivárványszínű figurát akasztottak fel a budapesti Városligetben egy oszlopra, rajta rózsaszín háromszöggel, amit a II. világháborúban a koncentrációs táborok meleg foglyainak kellett viselniük.