vívás;Szász Emese;párbajtőr;Szilágyi Áron;olimpiai kvalifikációs világbajnokság;

Szilágyi Áron esélyesnek számít a moszkvai világbajnokságon FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- „Célom: jól vívjak”

A női és a férfi kardozók selejtezőivel ma megkezdődik az év legfontosabb vívó-versenye: a moszkvai olimpiai kvalifikációs világbajnokság. A magyarok a legerősebb kerettel vágnak neki az oroszországi tornának. Az érmeket elsősorban a Szilágyi Áron vezette férfi kardozók, a világranglista éllovas Szász Emese és a Boczkó Gábor fémjelezte férfi párbajtőrcsapat szállíthatja.

Nagy a tétje a ma kezdődő moszkvai olimpiai kvalifikációs vívó-világbajnokságnak, ugyanis az érmek és helyezések mellett a riói kvóta is a cél. Az ötkarikás játékokra rangsoroló világranglistába kiemelten, egyéniben 2,5-szeres, csapatban kétszeres szorzóval számítanak a vb-n szerzett pontok.

A magyar vívóknak sok pihenésre nem volt idejük, hiszen egy hónappal ezelőtt a montreux-i kontinensviadalon léptek pástra, ahol egy arany- és négy bronzéremmel zárták az Európa-bajnokságot. Montreuxben a dobogó legfelső fokára állhatott az olimpiai bajnok kardozó, Szilágyi Áron, aki az oroszországi viadalon is éremesélyesnek számít. A londoni ötkarikás bajnoknak az egyéni aranyakat tekintve csak a vb elsőség hiányzik. A kollekciót akár a héten teljessé teheti a magyar kardozó.

„Jól hangzik, de egyelőre az a célom, hogy jól vívjak és így dobogóra állhassak”- fogalmazott korábban lapunknak Szilágyi Áron. Az olimpiai bajnokon kívül esélyesnek számít még a világranglista éllovas Szász Emese és a Boczkó Gábor fémjelezte férfi párbajtőrcsapat.

Az elmúlt, közel egy évtized világbajnokságain nem szerepeltek túl sikeresen a magyarok. A férfi párbajtőrcsapatunk 2013-as, emlékezetes budapesti aranyérmét megelőzően 2007-ben léphettek a mieink a dobogó legfelső fokára (Kulcsár Krisztián, férfi kardcsapat). A tavalyi kazanyi vb-n egyetlen bronzéremmel tért haza a küldöttség.

Ám ez a múlt, most már a jelenre kell koncentrálni, ugyanis ma a női és a férfi kardozók selejtezőivel megkezdődik az év legfontosabb vívó-versenye.

A moszkvai világbajnokság programja

Július 13.: női és férfi kard egyéni selejtezők.

Július 14.: női és férfi kard egyéni 64-es tábla, döntők. Női és férfi párbajtőr egyéni selejtezők.

Július 15.: női és férfi párbajtőr egyéni 64-es tábla, döntők. Női és férfi tőr egyéni selejtezők.

Július 16.: női és férfi tőr egyéni 64-es tábla, döntők. Női és férfi kardcsapat selejtezők, helyosztók 9-16. helyig.

Július 17.: női és férfi kardcsapat helyosztók 1-8. helyig. Női és férfi párbajtőrcsapat selejtezők, helyosztók 9-16. helyig.

Július 18.: női és férfi párbajtőrcsapat helyosztók 1-8. helyig. Női és férfi tőrcsapat selejtezők, helyosztók 9-16. helyig.

Július 19.: női és férfi tőrcsapat helyosztók 1-8. helyig.

A magyar keret
Férfi párbajtőr: Boczkó Gábor (Honvéd), Imre Géza (Honvéd), Rédli András (Balaton), Somfai Péter (Honvéd).
Női párbajtőr: Antal Edina (Vasas), Budai Dorina (Honvéd), Révész Julianna (BVSC), Szász Emese (Vasas).
Férfi kard: Decsi Tamás (KVSE), Gémesi Csanád (Gödöllő, csak csapatban), Iliász Nikolász (Vasas, csak egyéniben), Szatmári András (Vasas), Szilágyi Áron (Vasas).
Női kard: Márton Anna (MTK), Garam Nóra (MTK), Mikulik Júlia (BVSC), Várhelyi Anna (BVSC).
Férfi tőr: Dósa Dániel (Törekvés), Németh Gábor (Honvéd), Szabados Gábor (Építők), Szabados Kristóf (Építők).
Női tőr: Jeszenszky Szilvia (Terézváros), Knapek Edina (Honvéd), Mohamed Aida (UTE), Varga Gabriella (Honvéd).



Gracias, Iker! – hálálkodik minden létező csatornán a Real Madrid, amely 25 év után lemondott a zseniális kapus, Iker Casillas szolgálatairól. Ami hetek óta téma volt, az szombaton realizálódott: a 34 éves labdarúgó búcsút int a spanyol fővárosnak, a jövőben a Porto játékosa lesz.