Alekszisz Ciprasz miniszterelnök a program ismertetésekor azt közölte, annak nincs alternatívája. Egyben kilátásba helyezte lemondását, amennyiben a javaslat nem megy át a törvényhozáson.
A szavazás eredménye azt jelzi, hogy az ellenzéki Új Demokrácia (ND), a szociáldemokrata To Potami, valamint a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) szavazatai nélkül a javaslat nem kapott volna többséget a parlamentben, s a kormánykoalíció kisebbségbe került. Papíron a Sziriza 149 képviselővel rendelkezik, koalíciós partnere, a Független Görögök (ANEL) populista párt 13-mal. Ha ebből levonjuk a 38 lázadó képviselőt, kiderül, hogy messze nincs meg a kormányzó többség.
Nem volt hajlandó megszavazni az előterjesztést a Sziriza egy sor fontos személyisége, köztük a baloldali platformot vezető Panajotisz Lafazanisz, a parlament elnöke, Zoe Komsztantopulu, valamint Nadia Valavani, aki a szavazás előtt néhány órával mondott le a pénzügyminiszterhelyettesi posztról. Lafazanisz a voksolás után azt közölte, továbbra is támogatják a miniszterelnököt, a „memorandumot azonban nem”.
Ami azonban különösen érdekes: nemmel szavazott Janisz Varufakisz múlt hétfőn menesztett pénzügyminiszter is. Egyre többen látják úgy, hogy Varufakisz tárcavezetőként elszabotálta a tárgyalásokat a hitelezőkkel, és sosem akart megegyezést. A szavazáson ugyanakkor az ANEL mind a 13 képviselője az igen gombot nyomta meg. Ma átfogó kormányátalakítás bejelentése várható. Ciprasz nem mond le.
Az ellenzéki Új Demokrácia vezetője, Evangelosz Meimarakisz üdvözölte a szavazás eredményét. Csütörtökön reggel kijelentette, hogy a törvényhozás döntésének köszönhetően Görögország talpon marad, s ez Európának is jó hír. Számára nem jelentene megoldást az előrehozott választások kiírása, s bizalmatlansági indítványt sem kíván benyújtani a kormány ellen. Ezzel kapcsolatban előzőleg Sztavrosz Teodorakisz, a megállapodást szintén megszavazó To Potami vezetője is azt közölte, hogy pártja nem akar a kormányba kerülni, de megszavaz minden az ország megmaradását jelentő javaslatot.
Ciprasz azt közölte, büszke arra a „harcra”, amelyet öt hónapja folytatnak. (A kormányfő előszeretettel használja beszédeiben a harc kifejezést.) Bár nagyon nem bízik a hitelmegállapodásban foglalt intézkedésekben, kötelessége keresztülvinni azokat a parlamenten. Beszédében élesen bírálta az európai jobbközép pártokat, amelyek „zsarolták” őket, hogy elfogadják a hitelmegállapodást.
A miniszterelnök az adósságelengedést is szóba hozta, szerinte a hitelezők lassan belátják, hogy ez elengedhetetlen. (Az új, harmadik hitelmegállapodás után a GDP-hez mért adósság a 200 százalékot is megközelíti majd.) A parlamentnek jövő szerdáig kell elfogadnia a reformcsomag második részét.
Szerda este sok ezres tüntetést tartottak Athénban a hitelmegállapodás ellenzői, összecsapások voltak a megmozdulás résztvevői és a rendőrség között.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek ma délelőtt telefonkonferencián vitatják meg a parlamenti szavazás után kialakult helyzetet. Döntést hozhatnak az ország áthidaló finanszírozásáról, amelynek értéke eléri a 7 milliárd eurót. A Bundestag pénteken szavaz majd a reformprogramról.