A sajtótájékoztatón Hende Csaba elmondta, tiszteletben kell tartani a kerítést, azaz nem kell megmászni, és akkor nem sérül meg senki.
Természetesen felkészülnek az esetleges sérülésekre, így külön hangsúlyozta, ne izguljon senki, a megye nem marad mentő nélkül. A 3 kilométerenként beépített kapuk is arra kellenek, hogy ha tömegesen jönnének a menekültek és valami történik, akkor kezelni tudják a sérülteket. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozták, a kerítés nem a határra épül, hanem 2,5 méterrel beljebb a magyarországi oldalon, így ha a mentősöknek, vagy a hatóságoknak át kell menni, akkor nem követnek el határsértést.
A választott technológiáról viszont csak jövő kedden, a kormányülésen fognak dönteni. Pintér Sándor elmondta, a belügyminisztérium saját munkatársai fogják letesztelni a kerítést, így az ő szavuk is döntő lesz a technológia kiválasztásában. Utána 10-12 helyszínen egyszerre kezdik a munkát augusztusban.
A büntetés-végrehajtás fogvatartottai készítik az alapanyagot, a határzár építése pedig állami keretek között történik. A munka műszaki irányítója és szervezője a Honvédelmi Minisztérium, de amennyiben szükséges a belügyi tárca közfoglalkoztatottakkal segítheti a kivitelezést - tudatta Pintér Sándor. A kivitelezés pontos költsége a technológia függvénye, a kormány az alapanyagokra és a közvetlen munkaköltségre 6,5 milliárd forintot különített el - tette hozzá.
A belügyminiszter kifejtette, ideiglenes határzár épül, melyet akkor számolhatnak fel, ha csökken az országra nehezedő migrációs nyomás. Az intézkedések célja, hogy a menedékkérelmet benyújtók, ne a zöldhatáron keresztül, hanem a törvényes utat betartva a határátkelőkön érkezzenek Magyarországra.
Kovács Zoltán kormányszóvivő elmondta, szerdán lejárt az illegális migrációval kapcsolatos nemzeti konzultáció határideje. Csaknem egymillióan küldték vissza a kérdőíveket, és válaszadók elsöprő többsége egyetért azzal, hogy határozottabban kell föllépni a népvándorlás méreteket öltő illegális migrációval szemben.