oltóanyag;tbc;védőoltás;tuberkolózis;BCG-oltás;

2015-07-18 07:13:00

Tovább csúszik a BCG oltás

Az egész világon, így Magyarországon is hiány alakult ki a tuberkulózis (tbc) elleni BCG oltóanyag ellátásban. Az országos tisztifőorvos ezért tegnaptól elrendelte, hogy a csecsemők közül csak a veszélyben lévők kapják meg a védőoltást egy hónapos korukig, a többieket egy éves korukig bármikor be lehet oltani.

A gyártás és szállítás világszerte akadozik, a magyar BCG oltóanyag tartalék arra elegendő, hogy augusztustól a veszélyeztetett csecsemők kapják meg az eddigi rendben, vagyis négy hetes korukig a tuberkulózis (tbc) elleni védőoltást, míg a többiek néhány hónapos késéssel, de még időben juthatnak hozzá a vakcinához. Az oltások átütemezéséről csütörtökön már tájékoztatták a védőnőket, tegnap pedig a közvéleménnyel is ismertették a döntést az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), illetve a Országos Korányi TBC Intézet vezetői.

Az oltóanyag beszerzésével közbeszerzési eljárás után megbízott Novartis Hungária a bejelentéssel egy időben azt is ismertette, hogy a gyártó, a szintén közbeszerzésen kiválasztott dán Statens Serum Institut (SSI) már márciusban közölte velük, hogy nem tud szállítani, sőt már tavaly év végén is voltak késések. Valójában az idén egyetlen fiola oltóanyag sem jött Magyarországra, de a gyártó éppen csütörtökön jelezte, hogy szeptemberben már folytatni tudja a megrendelések teljesítését. Mivel azonban a tartalékolt szérumok addig biztosan nem teszik lehetővé, hogy valamennyi csecsemőt már megszületése után, a kórházban beoltsanak BCG védőoltással, az országos tisztifőorvos kénytelen volt elrendelni a védőoltás beadásának átütemezését.

Fel lehetne mondani a dán céggel a szerződést, de a szakemberek ezt csak végső lépésként tartják elképzelhetőnek, mert Európában ezen kívül csak egy bolgár gyártó állítja elő a szérumot, de az sem tud időben szállítani. Az ÁNTSZ tengeren túl is tájékozódott a lehetőségekről, de mindenhonnan elutasító válaszok érkeznek, az oltóanyag világszerte hiánycikk lett az utóbbi hónapokban. Nem egyértelmű a válasz az okokat firtató kérdésekre, technikai akadályokról szólnak a magyarázatok, de ezek természetéről nem jelent meg pontosabb információ.

A hétköznapokban minden bizonnyal nem okoz majd bajt, hogy a kisgyermekek nem négyhetes korukban, hanem pár hónappal később kapják meg a BCG védőoltásokat - erősítette meg lapunknak Csordás Ágnes. A Magyar Védőnők Egyesületének elnöke szerint egyet lehet érteni az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontjával, amely szerint azokban a családokban, vagy térségekben kell kiemelten odafigyelni a megelőzésre, ahol előfordult az utóbbi időben tbc-s megbetegedés, de a többszöri védőoltásra nincs szükség. A szakember azt is hozzátette, hogy kiemelten figyelni kell a védettségre, ha a család olyan országba készül utazni, ahol fennáll a fertőzés veszélye.

Évente néhány száz új tuberkulózis fertőzésben szenvedő felnőttet kezel a magyar egészségügyi ellátórendszer. Az országban egyetlen kórházban gyógyítanak tbc-s gyermekeket, a törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. A kórház főigazgatója, Antal Gabriella a Népszavának úgy fogalmazott, hogy szerencsére nagyon ritkán, de még a gyakorlatilag teljes körű védőoltás mellett is előfordul évente néhány eset, amikor gyermekek kapják el a fertőzést. Intézetükben egyszerre egy-két kicsit tudnak ápolni abban a periódusban, amikor a betegség fertőz, ezt otthon még hosszú gondozás követi a teljes gyógyulásig. A szakember szerint a fertőzést bárhol, akár egy buszon is el lehet kapni, nincsenek tehát tipikusan veszélyeztetett területek vagy társadalmi csoportok. Azok a gyerekek viszont fokozott figyelmet érdemelnek, akiknek valamilyen okból, például egy korábbi betegség miatt legyengült az immunrendszerük.

Szérumtörténelem
A tuberkulózis (tbc) Magyarországon az ötvenes évek elejéig népbetegségnek számított, ezért is rendelték el 1954-től az újszülöttek kötelező BCG védőoltását. A korábban megismételt oltások közül azonban a járványügyi helyzet javulásával mára csak a négy hetes kor előtt kötelező egyszeri alkalom maradt, szakemberek szerint ez a gyermek egyéves kora előtt bármikor beadható a megfelelő védelem kialakulásához. A szérum segít a tbc két legsúlyosabb válfajának, a gümős agyhártyagyulladásnak és a gümős tüdőgyulladásnak a megelőzésében.