Németország;EU;Görögország;Angela Merkel;mentőcsomag;

2015-07-18 07:36:00

Hétfőtől jut pénzhez Görögország

Megszavazta a német parlament azt a javaslatot, amelynek értelmében a berlini kormány megkezdheti a tárgyalásokat a harmadik görög mentőcsomagról, amelynek kereteiről hétfőn állapodtak meg az euróövezet vezetői a görög kormánnyal. A javaslat ugyan nagy többséggel ment át a Bundestagon, hiszen 439 képviselő szavazott mellette, 119 ellene, 40 honatya pedig tartózkodott, de Angela Merkel pártja, a CDU/CSU képviselőcsoportjából 60-an nem támogatták az előterjesztést, ami a vártnál nagyobb szám. A koalíciós partner SPD-től csak négyen nyomták meg a nem gombot.

Angela Merkel kancellár a Bundestagban elhangzott beszédében elmondta, hogy a program alternatívája csak a káosz lehetett volna. Hitet tett a német-francia tengely mellett. Elismerte, hogy a csomagban foglalt intézkedések nagyon érzékenyen érintik a görög lakosságot, kiváltképp a nyugdíjasokat, de a görög vezetés hibájának nevezte, hogy idáig jutottak. Utalt arra, ha elengedték volna Athén kezét, az az európai szolidaritás végét jelentette volna. (A parlamenti vitára épp Merkel születésnapján került sor, a kancellárt ez alkalomból külön megtapsolták.)

Sigmar Gabriel a szociáldemokraták elnöke kijelentette, kemény feltételeket fogalmaztak meg Görögország számára, de az athéni parlament elfogadta ezeket. Hozzátette, a nehezén még nincsenek túl, mert az intézkedéseket a gyakorlatba is át kell ültetni.

A legfrissebb felmérések szerint Németországban a többség ellenzi az új hitelmegállapodást. 49 százalék jelezte, hogy nem ért vele egyet, 46 százalék viszont támogatja.

Szintén a pénzügyi mentőcsomagról szóló tárgyalások mellett szavazott tegnap az osztrák és a lett parlament is.

Az Európai Tanács és az Európai Bizottság tegnap 7,16 milliárd eurós áthidaló támogatást szavazott meg Athénnak, amelyhez jövő hétfőtől juthat az ország. A pénzt az Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmusból (EFSM) kapja.

Nem minden pénzintézet nyit majd meg hétfőn Görögországban – közölte a SKAI TV. Előzőleg már Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának tagja is kételkedését fejezte ki a görög bankok megnyitása kapcsán. Mint az osztrák közszolgálati tévének, az ORF-nek elmondta, az a tény, hogy Mario Draghi csütörtökön bejelentette, 900 millió euróval emelik a Görögországnak nyújtott sürgősségi likviditási támogatást, még nem jelenti azt, hogy hétfőn automatikusan megnyithatják kapuikat az athéni pénzintézetek. Elmondta, hogy ehhez különféle felülvizsgálatokra lenne szükség. Mint mondta, az intézkedés inkább azt szolgálja, hogy bizonyos szektorokban könnyítéseket érjenek el. Példaként említette azokat vállalatokat, amelyeknek a gyártás folytatásához külföldi alkatrészekre lenne szükségük, de a könnyítés az egészségügyet is érinti, hiszen lehetővé válik gyógyszerek behozatala az országba.

Görögországban június 29-én zárták be a bankokat, azóta egy bankkártyával napi 60 eurót lehet kivenni az automatákból. Nowotny úgy vélte, hogy elengedhetetlen a görög bankrendszer átalakítása, ami pénzintézetek fúzióját jelentheti. Már korábban is megjelentek hírek arról, hogy a jelenlegi négy görög nagybankból (National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus és Alpha Bank) csak kettő maradhat fenn.