lövöldözés;Munkács;Mihajlo Lanyo;

- Magyarországra jött volna a munkácsi lövöldözés fő érintettje

Az ukrán határőrök pénteken nem engedték ki Ukrajnából az elmúlt hét végi, lövöldözésbe torkolló munkácsi incidens egyik fő érintettjét, Mihajlo Lanyót, az üzletember - jelenleg ellenzéki parlamenti képviselő - Magyarországra akart beutazni a testőreivel együtt a Csap-Záhony közúti határátkelőhelyen – adta hírül a Zakarpattya.net.ua kárpátaljai hírportál.

A beszámoló szerint Lanyo fekete színű Mercedes gépkocsival érkezett a határállomásra, de az ukrán határőrök megtagadták útlevelének kezelését arra hivatkozva, hogy a számítógépes rendszer meghibásodott. Testőrei Range Rover típusú terepjárón kísérték a képviselőt.

A képviselő most az ügyészségtől vár magyarázatot arra, hogy miért tagadták meg tőle az Ukrajnából való kilépést. A képviselői mentelmi joggal rendelkező Lanyo az ukrán parlament Népakarat elnevezésű ellenzéki frakciójának a tagja. Az esettel kapcsolatban azt mondta, hogy pusztán a családját szerette volna olaszországi nyaralásra vinni. Vaszil Szervatyuk, az Ukrán Állami Határőrszolgálat (DPSZU) parancsnokhelyettese ugyanakkor délután Kijevben azt közölte az Ukrinform hírügynökséggel, hogy Csapon megtörtént Lanyo útlevelének a kezelése, de a képviselő meggondolta magát, és visszafordult a határról.

Lanyo neve azt követően került az ukrán közvélemény figyelmének homlokterébe, hogy Munkácson a hét végén három halálos áldozatot követelő fegyveres összetűzés történt a képviselő testőrei és a Jobboldali Szektor szélsőséges szervezet emberei között, vélhetően a csempészpiac felosztása körüli ellentétek miatt.

Aydan Özoguz bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációért felelős államminiszter a nagy feltűnést keltő esetről a Spiegel Online hírportálnak pénteken azt mondta, hogy ugyan pontosan nem ismeri a lány helyzetét, de a rostocki iskolai fórumon készült videófelvétel alapján kiválóan beszél németül és tudható, hogy már hosszabb ideje Németországban él. A kormány pedig éppen az ilyen élethelyzetek rendezésére módosította a vonatkozó törvényt, hogy "a beilleszkedett fiataloknak perspektívát adjunk". Ennek fényében tehát valószínűleg Németországban maradhat az a palesztin fiatal, aki elsírta magát egy rendezvényen, mert Angela Merkel kancellár azt mondta neki, hogy Németország nem tud mindenkit befogadni, és lesznek, akiknek távozniuk kell.