repülés;maláj gép;Ukrajana;

2015-07-18 07:43:00

Új felvétel a tragédiáról

Megrázó videofelvételeket közölt az ausztrál sajtó arról a kelet-ukrajnai helyszínről, ahol a éppen egy éve - 2014. július 17-én - zuhant le a Malaysia Airlines MH17-es járata, fedélzetén 298 emberrel. Hogy a tragédiát pontosan kik okozták, azt egyelőre még nem tudni, de az biztos, az utasszállítót rakéta találat érte. A gép utána csapódott földnek, a szerencsétlenséget senki sem élte túl.

Akár sördöntő információkkal is szolgálhat a hatóságoknak az a videó, amelyet egy ausztrál napilap, a Daily Telegraph közölt a maláj gép tragédiájának helyszínéről. A lapnál állítják, a képsorok egyenesen az ukrajnai szakadárok donyecki támaszpontjáról kerültek ki, s a szeparatisták készítették nem sokkal a katasztrófa után. A több mint négy perces felvétel valódisága viszont még nem tisztázott, így nem szolgálhat bizonyítékként. Legalábbis Julie Bishop ausztrál külügyminiszter szerint biztosan nem. A arról beszélt, émelyítő a látvány, amelyet a felvételeken örökítettek meg, de a videó hitelességét nem tudja megerősíteni. Bishop aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a képsorokat, éppen egy évvel a történtek után jelentették meg, szerinte viszont a felvétel egyértelműen arra utal, hogy nem baleset történt, hanem szándékos kegyetlenség.

Ha a szándékosság nem is, de a vétkes fél személye mindenképpen kiderülhet a felvétel alapján. A nyilvánosságra hozott részletből ugyanis jól látszik, amint szakadár fegyveresek érkeznek a gép roncsaihoz, de nem az fogadja őket, amire előzetesen számítottak. S a felvételen ennek hangot is adnak: azt hitték egy ukrán katonai repülőgépet lőttek le, de világossá válik számukra, hogy egy utasszállító gép lett a célpont. Ezt pedig a videóban a donyecki központ emberei is megerősítik, majd értetlenkednek, ki adott engedélyt az utasszállítónak, hogy a háborús terület felett repüljön.

A Malaysia Airlines gépéről készült felvétel azonban a bizonyításnál csak másodlagos. A holland szakértőkből álló vizsgálóbizottság jelentése ugyanis már elkészült, s hasonló eredményre jutott - számolt be a hírről a Népszabadság. A lap kiemeli, a jelentés egyelőre csak tervezetként létezik, a szöveg azután válhat hivatalossá, hogy eljutott az érintett országokhoz, valamint a nemzetközi szervezetekhez. Az ő megjegyzéseik figyelembevételével állhat össze a végleges változat, amelynek közzététele október elejére várható.

A jelentésről és annak eredményéről egyébként már Oroszország is tud, az abban szereplő vádakat azonban elutasítják. Az orosz légügyi hatóság saját elemzést készít ugyanis, így Oleg Sztorcsevoj, a hatóság vezetője a holland eredményekre csak annyit reagált: „Több a kérdés, mint a válasz”. Az orosz nyomozóbizottság szóvivője, Alekszej Markin már többet fűzött hozzá, bár új információval ő sem szolgált. Kijelentette, szakértői vélemények és tanúvallomások alapján továbbra is az az álláspontjuk, hogy a Boeinget egy vadászgépről kilőtt, nem orosz gyártmányú rakéta semmisítette meg.

Mindeközben hiábavalónak tűnik az orosz határozottság, Hollandia, Malajzia, Ausztrália, Belgium és Ukrajna már nemzetközi bíróságot állítana fel, hogy az utasszállító repülőgépet megsemmisítő személyeket büntetőjogi eljárás alá vonják. A Kreml erre a tervre közleménnyel válaszolt, melyben csak annyit közöltek, ez még korai lenne. Vlagyimir Putyin orosz államfő szerint ugyanis egy büntetőjogi folyamat elindítása, valamint a bűnösnek bizonyuló személyek elleni vádemelés előtt be kellene fejezni a nemzetközi vizsgálatot. Mark Rutte holland miniszterelnöknek telefonon azt is kifejtette, hogy aprólékos, tárgyszerű, független és pártatlan vizsgálatot vár el. Az oroszok tehát nem sietnének el semmit, Ukrajna pedig a nyugati államok segítségével próbálna továbbra is érvényt szerezni saját igazának.