Az új jogszabály megalkotásának oka, hogy a rendszeresen nagy hangerővel kisugárzott akusztikai jelek, mint például a zaj, vagy zene, károsítja a hallószervet, azaz idő előtti halláskárosodás kialakulásához vezet. A károsító hatás az évek során súlyosbodik. Ami ebben a folyamatban veszélyes, hogy ha ez a probléma fellép, akkor már késő, visszafordítani nem lehet - tette hozzá Hacki Tamás orvosprofesszor. S hogy pontosan mi az a hangnyomási szint, amelytől egy gyermek vagy fiatal hallása veszélynek van kitéve?
Egy akusztikus szakértő csoport számos különböző típusú gyermek- és ifjúsági rendezvényen végzett méréseket – mondta Vicsi Klára Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottságának vezetője. Hozzátette, voltak olyan rendezvények, ahol az átlagos zajterhelés értéke a 94-95 decibel volt, és a csúcsérték elérte a 117 decibelt is. Ezek a hangnyomásszintek mindenképpen veszélyeztetik a gyermekek, fiatalok hallását. Természetesen voltak olyan magas színvonalú, élőzenés koncertek is – számolt be a szakember -, ahol az átlagos hangterhelés értéke megmaradt 80 decibel alatt, mégis élvezhető volt az előadás mindenkinek. Ezen a szinten károsodás nélkül hosszabb időn keresztül is hallgatható a zene, ha nincsenek benne jóval nagyobb hangnyomásszintű impulzusok – tette hozzá. A károsodás hatása azonban függ attól, hogy milyen jellegű és milyen időtartamig ható hangbehatásról van szó, továbbá attól is, hogy a gyermekek, fiatalok teljes napi, esetleg heti terhelése milyen mértékű.
A zajártalom elkerüléséért viszont a szülők is tehetnek óvintézkedéseket. Amennyiben a gyermek, fiatal vagy a szülő a gyermekével mégis részt kíván venni egy túlságosan hangos rendezvényen - mondta Edvi Péter -, mindenképpen javasolt a füldugók használata, ami patikákban néhány száz forintért beszerezhetők. S nem szabad túl közel menni a hangfalakhoz sem – fűzte hozzá. Kiemelte, gondolni kell viszont az mp3 lejátszókra, a folyamatosan fülben hordott telefonhoz csatlakoztatott fülhallgatókra vagy éppen a túl hangos mozikra is, melyek káros hatásáról az MTA Akusztikai Osztálya szintén végez méréseket. Edvi szerint sajnos ma már ott tartunk, hogy a szülők 20-25 százaléka halláskárosodott és ezért nem is érzékelik, hogy gyermekeiket milyen erős hanghatásnak teszik ki.