honvédség;kerítés;Mórahalom;határzár;mintaszakasz;

2015-07-18 20:18:00

Kerítés - Elkészült a mórahalmi mintaszakasz

Elkészült szombat délutánra a ideiglenes biztonsági határzár 175 méteres mórahalmi mintaszakasza, ahol négy az építésnél alkalmazható technológiát próbáltak ki.

A kivitelezési munkálatok hétfőn indultak el a Magyar Honvédség hódmezővásárhelyi, szentesi és szolnoki egységeitől érkezett katonák, összesen 43 fő részvételével. A munkálatok első lépéseként az aljnövényzetet irtották ki a katonák, és a terepet rendezték, a pontos nyomvonal kitűzését pedig katonai térképészek végezték el.

A mintaszakasznál négyféle technológiát próbáltak ki. A leghosszabb mintegy százméteres részen a négyméteres acél kerítésoszlopokat beton alapba állították, erre feszítették a dróthálót, a kerítés tetejére, a vajdasági oldal felé dőlő hattyúnyakak kerültek, melyek tetejére NATO-drótot erősítettek. Ugyanilyen pengés drót került a kerítés tövéhez is. A kerítésoszlopok közé a szakasz egy részén, kétméteres magasságba merevítő keresztgerendákat helyeztek el. A második résznél is acél kerítésoszlopokat használtak, ezeket azonban cölöpverő gépekkel sajtolták a tömörített talajba. Ezek az oszlopok egy méterrel hosszabbak voltak, mint a betonalapnál használtak.A  harmadik szakasznál hántolt, a tövüknél 35, csúcsuknál 25 centiméteres akácfaoszlopok tartják a dróthálót. Az utolsó részen három szinten, gúla alakban egymásra pakolt NATO-drótot használtak a határzárhoz.

A kormány kedden határoz arról, hogy a kipróbált technológiák közül melyeket alkalmazzák majd a teljes, 175 kilométeres magyar-szerb határon.

Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a Magyar Honvédség minden szükséges képességgel rendelkezik az ideiglenes biztonsági határzár építéséhez. A határzár mintaszakaszánál tartott sajtótájékoztatón a politikus elmondta, a kivitelezés tíz-tizenkét helyszínen kezdődhet el. A munkában a honvédség kilencszáz tagja vesz részt, a határidő november 30.

Pintér Sándor közölte, a büntetés-végrehajtás fogvatartottai készítik az alapanyagot, a határzár építése pedig állami keretek között történik. A munka műszaki irányítója és szervezője a Honvédelmi Minisztérium, de amennyiben szükséges a belügyi tárca közfoglalkoztatottakkal segítheti a kivitelezést. A kivitelezés pontos költsége a technológia függvénye, a kormány az alapanyagokra és a közvetlen munkaköltségre 6,5 milliárd forintot különített el - tette hozzá.

Mi értelme van?

Amint a Népszava számos cikkben megírta: komoly vita alakult ki arról, hogy mire jó ez a határzár. 

Egy kerítésnek akkor van értelme, ha a funkcióját el tudja látni - mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában. Kijelentette: elfogadhatatlan, hogy a zöldhatáron bárki kénye-kedve szerint átjárhat, pontosabban az embercsempészek segítségével átjuthat. Hozzátette, hogy ebben az évben eddig 81 ezer határsértő érkezett, ami lassan a duplája a tavalyi számnak.

A legrosszabb és legdrágább parasztvakítás

Az ellenzék számos módon kritizálja a kerítésépítést. A DK például az Európai Bizottsághoz fordul a vasfüggönyre tervezett sérülést okozó pengék miatt. Civil szervezetek is tiltakoznak, több demonstrációt szerveztek már a kerítésépítés ellen.

A kerítés a legrosszabb és legdrágább parasztvakítás, mert a kerítést magyar területen, a határtól 2,5-10 méter közötti részen húzzák fel, így elég, ha valaki a fal előtt megáll és elkiáltja magát akármilyen nyelven, hogy "segítséget kérek, menekült vagyok". Erről Léderer András, menekülteket segítő aktivista beszélt a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában. Akik tehát a fal előtt megállnak, már magyar területen vannak, és nem lehet elutasítani menedékkérelmüket.

Külföldön sem nézik jó szemmel

Martin Schulz, az EP elnöke Belgrádban bírálta a magyar határzárat. "Újabb falak emelése Európában nem jelent megoldást, és az Európai Parlament nem támogatja a magyar kormány döntését" - fogalmazott, majd úgy folytatta: reméli, hogy Belgrád és Budapest párbeszédével, valamint az EU közreműködésével olyan megoldást lehet találni erre a kérdésre, amely nem okoz újabb megosztottságot.

Védelmet és segítséget kell nyújtani azoknak, akik az erőszak elől menekülnek, menedéket keresnek vagy más tekintetben nagyon sérülékeny emberek, mint például az embercsempészek áldozatai és a szülők nélküli gyerekek. Erre Anne Richard amerikai külügyi államtitkár-helyettes figyelmeztetett egy keddi telefonos sajtókonferencián, amikor a kerítésről és a magyarországi migrációs helyzetről kérdezte a Vatikáni Rádió tudósítója. "Sürgetjük, hogy bármilyen új lépés legyen összhangban a nemzetközi kötelezettségekkel" - emelte ki az államtitkár-helyettes a sajtótájékoztatón.