OLAF;Tiborcz István;Elios Innovatív Energetikai Zrt.;

2015-07-20 13:38:00

Az OLAF hivatalosan nyomoz Orbán veje ellen

Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke és európai parlamenti képviselője még februárban fordult az EU csalás elleni hivatalához (OLAF) Orbán Viktor veje, Tiborcz István korrupciógyanús, milliárdos közvilágítás-fejlesztési ügyei miatt. Emlékezetes, hogy Tiborcz István tulajdonában álló  Elios Zrt. korábban 1,2 milliárd forintnyi uniós támogatást nyert el több vidéki nagyváros világításának korszerűsítésére. A brüsszeli testület megerősítette, hogy belejelentésünkre hivatalos nyomozást indított a miniszterelnök vejének ügyeiben - közölte Gréczy Zsolt, a DK szóvivője.

A miniszterelnök családjának és barátainak hirtelen gyarapodása már Európában is szemet szúr. Látható, hogy Orbán Viktor családja és baráti köre nem saját lábon áll, hanem uniós forrásokból tömik zsebeiket. A mai Magyarországon csak keveseknek sikerülhet, hogy két év alatt a nulláról sokmilliárdos vállalatot építsenek fel. A DK szerint miniszterelnök és rokonai nem a saját, hanem Magyarország lábán állnak.

A DK szerint megengedhetetlen, hogy az európai fejlesztési pénzek milliárdjai a miniszterelnök családjánál landoljanak. Várjuk az OLAF vizsgálatának eredményét a Fidesz korrupt közbeszerzési pályázatairól, mivel az uniós átvilágítás több, a miniszterelnökhöz köthető korrupciós botrányra deríthet fényt. A most indított átfogó brüsszeli vizsgálat felderítheti az Orbán-család mesébe illő gazdagodásának részleteit - zárul a közlemény.

Csepreghy Nándor: a kormány együttműködik az OLAF-fal

A kormány minden vizsgálatban, függetlenül annak szereplőitől, együttműködik az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalával (OLAF), és abban érdekelt, hogy az Európai Bizottság és a magyar közvélemény minden ügyben teljesen tiszta képet kapjon a források felhasználásáról - reagált Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek a Demokratikus Koalíció (DK) hétfői közleményére.

Csepreghy Nándor kiemelte: ahogyan eddig is, így ebben az esetben is minden szükséges adatszolgáltatásnak eleget tesz a kabinet.

MegírtukBár apósa, a miniszterelnök többször is megvédte a parlamentben, végül az "őt és családját érő támadások miatt" mégis kihátrált a közbeszerzéseken felhizlalt vállalatából Tiborcz István. Április 28-ai hatállyal eladta a Green Investments & Solutions Kft.-t (GI), melyen keresztül a számtalan közbeszerzési pályázatot megnyerő Elios Innovatív Energetikai Zrt.-ben is érdekelt volt. A cégnyilvántartás szerint a GI új tulajdonosa a West Hungária Bau Befektetési Kft. (WHBB), mely a több ízben is sokmilliárdos állami megrendeléseken dolgozó West Hungária Bau Kft. frissen alapított leányvállalata. A West Hungária egyik tulajdonosa a Fidesz-közelinek mondott Paár Attila, aki 9,3 milliárdos vagyonával a 78. leggazdagabb magyarként szerepelt a Napi Gazdaság tavalyi listáján. Egyes sajtóhírek szerint Tiborcz egyből a GI eladása után befektette pénzét és felvásárolta a HCS Experts Kft.-t, amely információ-technológiai szaktanácsadásra szakosodott, de nem tudni biztosan, hogy a GI-ért kapott pénzből vette-e a céget, mert a cégnyilvántartásba már március 31-én, egy hónappal másik vállalata eladása előtt bejegyezték a HCS tulajdonosaként.

Az Elios idén "szokás szerint" még az előző évi eredményeinél is jobban teljesített, 2015-ben 16 közbeszerzési pályázatot nyertek, melyek több mint ötmilliárd forintot hoztak a konyhára - ebből csak májusban mintegy egymilliárdot szedtek össze, de Orbán veje ebben a hónapban papíron már nem volt érdekelt a vállalatban. Érdemes megjegyezni, hogy az Elios már áprilisban (!) túlteljesítette a tavalyi eredményeit: ugyanis 2014-ben 18 tenderen nagyjából 3,7 milliárdot zsebeltek be. A 2009-ben alapított vállalat felemelkedéséhez maga Lázár János adta meg a kezdőlökést: az Elios első nagyobb, 570 milliós megbízását ugyanis az akkor még Lázár vezette Hódmezővásárhelytől kapta - a tenderen két, régóta közvilágítással foglalkozó vállalatot utasítottak maguk mögé. Ennek a megrendelésnek is köszönhető, hogy Orbán vejének ex-cége 2009-ben elkönyvelt 8,4 millió bevétele után 2010-ben már 686 millió forintot szerzett, 2011-re pedig ez az összeg meghaladta a hárommilliárd forintot.