Jaroslaw Gizinski, a Wprost külpolitikai szerkesztője megállapította: a magyar hatóságok úgy érzik, hogy a közös bevándorlási politikát mindmáig kidolgozni képtelen Európai Unió Magyarországot - Máltához, Ciprushoz vagy Olaszországhoz hasonlóan - magára hagyta menekültügyi problémáival.
A sok helyszíni beszámolót és adatot tartalmazó írásban a szerző kifejtette: a magyar határőrség nem tudja megállítani az országba beáramló menekülteket, a sajtóban naponta közzétett információk "fronttudósításoknak tűnnek". Gizinski kiemelte: "a magyar kormány képviselői Orbán miniszterelnökkel az élen világos különbséget tesznek a menekültek és a megélhetési bevándorlók között", ez utóbbiak beáramlásának gátat akarnak szabni. Megjegyezte: valójában gyakran nehéz pontosan megvonni a két csoport közötti határt, a háború elől menekülők gyakran nemcsak átmeneti segítséget keresnek, hanem le is akarnak telepedni Nyugat-Európában.
A biztonsági kerítésről írva a szerző úgy vélte: a magyar hatóságok "lelkesedés nélkül" döntöttek a megépítéséről, hiszen a szögesdrót "jelképesen elválasztja Magyarországtól a magyar kisebbség által lakott szerbiai Vajdaságot". Ez – folytatta Gizinski – ellentmond Magyarország hivatalos politikájának, a szomszédos országokban élő őshonos magyar kisebbség anyaországgal történő integrációjának.
Gizinski úgy látja, hogy a mind drámaibbá váló helyzetben egyelőre nincs kilátás a magyarországi menekülthullám problémáinak megoldására. A magyar-szerb határon épülő biztonsági kerítés és az uniós menekültügyi politikát szabályozó Dublin III. rendelet felfüggesztése "csak a probléma méreteinek korlátozására tett kétségbeesett próbálkozás".
A Süddeutsche Zeitungba - Bajorország, a német Magyarország című írásában - Heribert Prantl kiemelte, hogy Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök, a konzervatív CSU elnöke számára láthatóan "Orbán Viktor utálatos menekültpolitikája a minta", és ezzel "német Magyarországgá akarja tenni Bajorországot".
A bajor kormányfő bejelentette, hogy a tartomány csak a "minimális standardoknak" kíván megfelelni, ami azt jelenti, hogy "sanyargatják" majd a menekülteket - írta a Süddeutsche Zeitung szerzője, aki szerint a müncheni vezetésnek az a célja, hogy Bajorország "ne legyen vonzó" a menekültek számára, vagyis "annyira rosszul bánjanak velük, hogy nagy ívben kerüljék el a tartományt". Hozzátette: "a lángoló menekültszállások" mutatják, hogy a "menekültgyűlölők" mit értenek az ilyen politika alatt.