Michel Platini;Sepp Blatter;Nemzetközi Labdarúgó-szövetség;Európai Labdarúgó Szövetség;

2015-07-21 07:53:00

Blatter még mindig ragaszkodik a székéhez

Hét hónapig még biztosan a FIFA élén marad Sepp Blatter. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség tegnapi végrehajtó bizottsági ülésén ugyanis bejelentették, hogy csak február 26-án rendezik meg a FIFA tisztújító kongresszusát, így Blatter csak akkor távozik.

 A svájci sportvezető sajtóértekezletén nem sok konkrétumot osztott meg a jelenlévő újságírókkal. Elmondta, nem pályázik az elnöki székre a tisztújításon. A "reformokat" azonban ő akarja véghez vinni, ezek közé tartozik a végrehajtó bizottság tagjai számának csökkentése, valamint megbízatási idejük lerövidítése. Blatter a sajtóértekezleten nem tagadta meg önmagát. Úgy vélte, nem szükséges azonnal távoznia az elnöki székből, mert "oly sokat tett a FIFA-ért". Megint elmondta, hogy a korrupciós ügyek az érintettek egyéni felelőssége, a nemzetközi szövetség "nem korrupt".

Arról is beszélt, mihez kezd, ha már nem lesz elnök. Rádiós újságíró lenne, s "geopolitikai kérdésekkel" foglalkozna. A sajtótájékoztató legérdekesebb része az volt, amikor az elején egy brit komikus hamis bankjegyekből álló köteget helyezett el nem túl diszkréten a FIFA volt elnökének asztalán, majd meg is szórta némi pénzesővel a korrupcióval vádolt sportvezetőt. Blatter nem találta viccesnek az esetet, őrök után kiáltozott, majd azt mondta, ennek semmi köze sincs a sporthoz.

A végrehajtó bizottság ülésén hírek szerint nem vetődött fel a lehetősége annak, hogy Blatter ne várja meg a rendkívüli kongresszust, hanem még az előtt távozzon az elnöki székből. Ennek nem is lenne sok értelme, mert így régi bizalmasa, Issa Hayatou venné át az irányítást, nagy változásokra tehát aligha lehetne számítani.

Blatter a kongresszus előestéjén megbeszélést folytatott a nemzetközi szövetség alelnökeivel, valamint Michel Platinivel, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnökével Zürichben, a Baur au Lac szállodában. Már-már történelmi hely ez a FIFA szempontjából, hiszen ez az a hotel, ahol május végén letartóztatták a nemzetközi szövetség hét vezetőjét. Akkor 14 személy ellen emeltek vádat, s a napokban ketten jelentek meg bíróság előtt, köztük Jeffrey Webb a FIFA volt alelnöke, aki múlt hétvégén jelent meg a bíróság előtt.

Az Észak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációja (CONCACAF) volt elnökét azzal vádolják, hogy sok millió dollárért értékesített különféle marketingjogokat. Webb ártatlannak vallotta magát, s 10 millió dolláros óvadék fejében szabadon távozhatott.

Hivatalosan eddig csak a brazil focilegenda, Zico jelentkezett be Blatter utódának, Ali bin al-Husszein jordán herceg, aki a FIFA május végén megrendezett kongresszusán indult Blatter ellen, eddig csak azt közölte, hogy elgondolkodik az induláson. Michel Platini viszont egyelőre nem osztotta meg ez irányú terveit, de talán nem állunk távol a valóságtól, ha azt állítjuk: az UEFA elnöknek is bizonyosan vannak ilyen ambíciói. Az Associated Press, valamint a BBC Sport azt írta, hogy a Platini jelölését az ázsiai, a dél-amerikai, az észak-amerikai és a karibi szövetség is támogatná. A World Soccernek így nyilatkozott: „Ami a jövőt illeti, nem tudom, hogyan alakul majd”.

Nehéz azonban megítélni, mennyire reálisak Platini esélyei – már ha indul. Blatter jelentőségét ugyanis továbbra sem szabad lebecsülni, amit az is jelez, hogy az általa követelt időpontban rendezik meg a tisztújítást. Biztosra vehető, addig mindent elkövet azért, hogy olyan jelöltet állítson csatasorba, akinek esélye lehet a végső győzelemre.

Jelenleg azonban nem is az a legfontosabb kérdés, ki lesz a következő FIFA elnök, hanem az, olyan viszonyokat sikerül-e teremteni, amelyek nyomán lehetővé válik a szövetség átfogó reformja. Domenico Scala, a FIFA auditáló bizottságának elnöke már felvetett javaslatokat a reformokra. Ezek között egyebek mellett az szerepel, hogy az elnök csak meghatározott ideig állhat a szövetség élén, illetve nyilvánosságra hozhatják a FIFA tisztségviselőinek bérezését.

Michel Zen Ruffinen, a FIFA korábbi főtitkára az AFP-nek, az lenne a megoldás, ha a FIFA-n kívüli szakértőkből hoznának létre egy csoportot, amely a reformokról döntene. A csoport tagjai pénzügyileg sem kötődnének Blatter szervezetéhez.

Múlt héten a FIFA etikai bizottsága belső felhívást tett közzé, amelyben nagyobb átláthatóságot követelt a FIFA további döntéseinél. Döntés született arról, hogy felfüggesztik a 2026-os világbajnokság odaítélésének folyamatát. Ez nyilván csak akkor folytatódhat, ha már tiszta viszonyokat teremtettek.