Majd két éves tárgyalássorozat után sikerült tető alá hozni a nukleáris megállapodást, amelyben Irán vállalta, hogy korlátozza nukleáris programját, cserébe ugyanakkor az ENSZ, az Egyesült Államok és az Európai Unió is feloldja a Teheránnal szemben életbe léptetett szankciókat. Az egyezség értelmében a szankciók enyhítése csak akkor kezdődhet meg, ha a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség benyújtja jelentését a BT elé, megerősítve, hogy Irán megkezdte a dokumentumban részletezett nukleáris lépéseket.
Erre Iránnak 90 napja van, a nagyhatalmak addig megteszik a szükséges lépéseket, hogy a NAÜ jóváhagyását követően azonnal feloldják a szankciókat - jelentette a Reuters. Akkor hét korábbi BT-határozat is érvényét veszíti. Teheránnal szemben további öt évre érvényben marad a nehézfegyverekre, nyolc évre a ballisztikus rakétatechnológiára vonatkozó embargó. Irán a következő évtizedben nem juthat békés célú nukleáris technológiához sem.
A megállapodás egyik kulcseleme volt, hogy amennyiben Teherán megsértené a korlátozásokat, 30 napon belül a BT-nek szavaznia kell a szankciók visszaállításáról, s ha nem szavaznak, automatikusan újra érvénybe léptetik a szankciókat. Az iráni atommegállapodást tegnap az Európai Unió külügyminiszterei is támogatásukról biztosították. Határozatukban köszönetet mondtak az egyezményt tető alá hozó államoknak, illetve az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének. A külügyminiszterek támogatták a tegnap elfogadott BT-határozatot, s a feleket felszólították, hogy tegyenek meg mindent az egyezségben foglaltak teljes végrehajtásáért.