film;Almási Tamás;szarajevói filmfesztivál;Káin gyermekei;Drifter;Tititá;

2015-07-21 07:50:00

Magyar filmek Szarajevóban

Négy dokumentumfilmmel lesznek jelen a magyar filmkészítők az augusztus 14-22. között zajló 21. Szarajevói Filmfesztiválon. A balkáni térség legfontosabb nemzetközi filmes eseményén a Tititá, a Seb, a Drifter és a Káin gyermekei című munka versenyez a Szarajevó Szíve fődíjért. (Ezt eddig még sosem nyerte el magyar film.)

Almási Tamás (Sejtjeink, Puskás Hungary) legújabb dokumentumfilmje, a Tititá a tizennyolc éves, fanatikus gitáros Anti történetén keresztül vizsgál olyan kérdéseket, mint hogy mi kell ahhoz, hogy élni tudjunk a lehetőségeinkkel, és hogy mi is tesz valakit jó zenésszé. Anti egy borsodi romatelepen él, nem ismeri a kottát, nem szokott hozzá a rendszeres gyakorláshoz, így amikor felvételt nyer a Snétberger Zenei Tehetség Központba, hamar rájön, hogy csoda helyett élete egyik legnagyobb kihívása vár rá.

Nagyszerű zenei betétek és emlékezetes „tábori pillanatok” színezik az egész estés dokumentumfilmet. Az HBO legújabb saját gyártású dokumentumfilmje, a Nagy Dénes (Lágy eső, Együtt) rendezésében készült Seb is Szarajevóban lesz először látható. A film három középkorú nő életébe és gondolataiba vezet be. Mindhármukban közös, hogy sebeket hordoznak: vágták vagy vágják magukat, pengével, késsel vagy üvegszilánkkal. Nagy Dénes filmje ezeknek a sebeknek az eredetét kutatja, arra próbál választ találni, hogy mi lehet az az eredendő seb, ami mindannyiunk életében elnyomva bár, de fájdalmasan sajog.

Hörcher Gábor Drifter című 72 perces filmje egy szegénységben élő Bakony-vidéki 17 éves srácról szól, akinek az a nagy álma, hogy raliversenyző lesz és autót épít magának. Az amszterdami fesztivál (IDFA) legjobb első film díjával jutalmazott alkotás kérdéseket vet fel a periférián élő vidéki fiatal generáció társadalmi beilleszkedésének lehetőségeiről. A film forgatása közel 5 évig tartott, és mintegy 200 órányi leforgatott anyagból készült.

A Káin gyermekei című alkotás Monory Mész András 1985-ben készült Bebukottak című dokumentumfilmjének gyilkosságért elítélt fiatalkorú szereplőinek felkutatására és megszólaltatására vállalkozik. Gerő Marcell rendező és László Sára társszerző-producer megnézte a 80-as évek betiltott alkotását, melyben büntetésüket töltő fiatalok mesélnek a börtönélet kegyetlen hétköznapjairól, elkövetett bűneikről és a szabadulás utáni tervekről. Majd két éves kutatómunka után az alkotók sikerrel jutottak a Bebukottak szereplőinek nyomára, filmjükben megszólalnak néhányan.

A fesztivál keretében megrendezendő Talents Sarajevo programra 71 pályakezdő filmes kapott meghívást, köztük Bayer Csilla forgatókönyvíró, Csüllög Edina rendező, Kerékgyártó Yvonne rendező-forgatókönyvíró, Kovács Claudia operatőr, Mráz István producer és Zurbó Dorottya rendező.