Magosz;Legfőbb Ügyészség;Ángyán József;állami földek;földpályázat;

Az ügyészség is mozdul földügyekben

Az Élőlánc Magyarországért májusban nyílt levélben fordult az ország közjogi méltóságaihoz, hogy felhívja a figyelmet a közvagyonnal, főként az állami földekkel és ezek pályázataival kapcsolatos visszaélésekre, az államot ennek kapcsán érő súlyos károkra.

A Legfőbb Ügyészség ennek alapján megkezdte az állami földek pályázati eredményeit összegező és elemző Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár 529 oldalas jelentésének áttekintését. A Fidesz közeli gazdaszervezet, a Magosz eközben javaslatot tett közzé, amely lehetővé tenné a pályázatokon és egyéb módon bérbe adott 500000 hektár állami föld kedvezményes vagy ingyenes eladását, átadását a jelenlegi bérlők tulajdonába.

A privatizáció szükségességét indokló érvelések félrevezetőek és álságosak - áll az Élőlánc közleményében. Az állami földeknek, más országokhoz hasonlóan, a nemzet egészének érdekét kell szolgálniuk rövid és hosszú távon egyaránt - írják, és követelik az állami földek állami tulajdonban tartását és a korábbi csalárd pályáztatások eredményeinek megsemmisítését.

Ács Sándorné, a kishantosi ökogazdaság egyik alapító vezetője a Népszavának elmondta, hogy a párt a nyílt levelet elküldte az állampolgári jogok biztosának is. Az ombudsmani tegnap válaszolt és mint írja, áttekintették az Élőlánc levelét és úgy ítélték meg, hogy bűncselekményekre utaló információk is vannak benne. Ezért azt továbbküldték az ügyészségre. A Miniszterelnökség viszont a vidékfejlesztési miniszternek továbbította a párt levelét, aki többször is kiállt a Nemzeti Földalapkezelő-szervezet (NFA) pályázati rendszere és gyakorlata mellett.

Egy másik levelet is kapott Ács Sándorné, de azt Kishantos ügyében. Az NFA, illetve az illetékes bíróság arra szólította fel az ökogazdaságot, amelynek minden állami bérelt földjét 2013-ban mások nyerték el pályázatokon, hogy fizesse meg a biztonsági őrök költségét - 9 millió forintot. A kishantosi területen az NFA megbízásából voltak jelen az őrök, hogy a biogazdaság ne gazdálkodhasson 2013. november 4-e, a bérleti szerződés lejárta után volt földjein. Az őrök majd' fél évig "védték" az új bérlők területeit. Az NFA az ez idő alatt elmaradt bérleti díjat is föld nélkül maradt kishantosi biogazdaságon hajtaná be, amelyik ezt elutasítja és jogi lépéseket tesz.