Németh Szilárd;Csepeli Munkásotthon;rezsibiztos;

2015-07-21 13:05:00

Trükkel nyúlta le Németh Szilárd a munkásotthont

Törvénymódosítással vette be a Csepeli Munkásotthont Németh Szilárd rezsibiztos, aki 2010 és 2014 között, polgármesteri ciklusában a kezdetektől harcolt az egykoron szakszervezetek által épített kultúrházért - írja a Népszabadság.

"Az alapítványt hivatalosan még nem kereste meg az önkormányzat, így nem tudjuk pontosan, milyen lépésekre készül a kerület kormánypárti vezetése. De az aligha kétséges, hogy a sok évtizedes hagyományok megszakadnak a hatalomátvétellel. Az önkormányzat várhatóan az alapítványt irányító kuratóriumban és a felügyelőbizottságban is többségbe kerül. Az új vezetőség az eddigiektől eltérő szemléletet hoz, elvégre sohasem tagadták, hogy másként vezetnék az intézményt" – vázolta a jövőt Nagy József, a Munkásotthon tulajdonosi jogait birtokló alapítvány kuratóriumi elnöke, aki 25 évig a ház igazgatója is volt.

Az ellenzéki és civil szervezetek attól tartanak, hogy a Munkásotthon függetlenségének felszámolásával a nem fideszes kötődésű szervezetek végképp kiszorulnak.

Az 1920-ban felavatott – jelenleg 1,4 milliárd forintra becsült – munkásotthon soha nem volt önkormányzati tulajdonban. A csepeli munkások pénzéből, a Vasas-szakszervezetek, a Szociáldemokrata Párt és Weiss Manfréd támogatásával épült. A törvénymódosítás értelmében az illetékes önkormányzat jelölhet ki gazdasági társaságot az alapítói jogok gyakorlására, ha a közhasznú alapítvány alapítója meghal, vagy jogutód nélkül megszűnik - írja a lap.

Korábban írtuk: A Munkásotthon története Magyarország és a csepeli emberek története. A Fidesz mostani szándéka erőszakos és kegyetlen - fogalmazott lapunknak Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke, aki június végén Szabó Szabolccsal, Csepel parlamenti képviselőjével szolidaritásáról biztosította a Csepeli Munkásotthon megmaradásáért tüntetőket.

A történelemben a csepeliek egyszer már megvédték a Munkásotthont, június végén is arra biztatta őket a fővárosi MSZP, hogy ezt tegyék. Németh Szilárd fideszes képviselőt felszólították, álljon el a attól a törvényjavaslattól, amely elvenné a kerületiektől, ami az övék. Végre ne az erőszak politikáját folytassa, nem ezért választották meg, hanem figyeljen a csepeliekre. Szabó Szabolcs, az Együtt képviselője nyílt levélben szólította fel Borbély Lénárd fideszes polgármestert a tárgyalások megkezdésére az alapítvány kuratóriumával, illetve a Lex Munkásotthon visszavonására.

Június 24-én élőlánccal tiltakoztak csepeliek, amiért Németh Szilárd korábbi csepeli polgármester törvénymódosítással szerezné meg, amit eddig sem kivéreztetéssel, sem fenyegetéssel, sem zsarolással nem sikerült. A Munkásotthon Facebook-oldal szerint Borbély Lénárd csak egy értékes ingatlant lát, míg ők Csepel utolsó független kulturális intézményének tekintik a munkásotthont.