infláció;béremelés;

- Lassabban emelkedhet a fizetésünk

A növekvő infláció miatt lassabban emelkednek majd a reálbérek az elemzők szerint.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a KSH által vizsgált öt hónapban 0,6 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, így a reálbérek több mint 4 százalékkal emelkedtek éves összevetésben. Fontos azonban, hogy az infláció gyorsulni látszik, májusban és júniusban is nőttek az árak, és az év hátralévő részében az infláció mérsékelni fogja a reálbér-emelkedés ütemét - hangsúlyozta.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kifejtette: tavaly 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, a bruttó és nettó bérek a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 4,9 százalékkal emelkedtek, ami 5 százalékot kissé meghaladó reálbér-növekedést eredményezett. Idén azonban 0,4 százalék körüli inflációra számít az elemző, 4 százalékos átlagos bérnövekedés mellett, aminek hatására 3,5 százalékkal nőhetnek a reálbérek. A reálbérek növekedési üteme az év vége felé az infláció élénkülése miatt lassulhat - tette hozzá.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a kormány intézkedéseinek, úgymint a munkát terhelő adók csökkentésének, a közszférában végrehajtott béremeléseknek, a munkahelyvédelmi akciótervnek, az aktivitást ösztönző intézkedéseknek, az alacsony inflációnak és a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak van meghatározó szerepe a reálbér növekedésében.

Bumeránghatást váltott ki a tokiói kabinet stratégiája: hiába nyújtotta be és fogadtatta el a japán törvényhozásban a haderők külhoni bevetését immár lehetővé tevő vitatott biztonsági törvényjavaslatot, a miniszterelnök népszerűsége javulás helyett visszaesett.