Fidesz;Orbán Viktor;Vida Ildikó;NAV;Simicska Lajos;Horváth András;

2015-07-22 07:00:00

Zavaros a Vida-gate kronológiája

Nem a Simicska-Orbán háború része Vida Ildikó elengedése - állítja Horváth András. A volt adóellenőr szerint ugyanis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lemondott elnöke éppen annyira Orbán Viktor bizalmasa, mint a fideszes gazdasági holdudvarból egyre inkább kiszoruló Simicska Lajosé. Ezt erősítheti meg az is, hogy a kormányfő nehezen engedte el Vidát, sőt tavaly ősz óta sorozatosan mosdatta a kabinet a súlyos korrupciógyanúban érintett adóhatósági vezetést.

Attól függ, valójában mekkora a jelentősége Vida Ildikó távozásának, hogy a NAV élén és meghatározó posztjain lesz-e érdemi váltás, illetve hogy a kormányzati szereplők által belengetett nagyszabású szervezeti változások kiküszöbölik-e az adóhatóság működési visszásságait - mondta lapunknak Horváth András. A zöld dossziét 2013 novemberében nyilvánosságra hozó volt adóellenőr szerint mindezekre nem ma, nem is holnap kapunk választ, de két-három hónapon belül mindenképpen kiderül, valójában mi a kormány terve a NAV-val.

Az ugyanis, hogy Vida távozása csak egy hosszú hónapok óta zajló színjáték látszatlezárása vagy egy valódi váltást jelentő lépés-e, kizárólag a kormányfő akaratán, a kabinet NAV-ot érintő tervein múlik. Ha a kormány valóban eredményesebbé kívánja tenni az adóhatóságot, fokozni az adóbevételek behajtását, akkor most kiváló lehetősége nyílik erre, s az utóbbi hetek Lázár János és Varga Mihály miniszterektől elhangzott nyilatkozatai erre utaltak - mondta Horváth, felidézve, hogy a NAV behajtási és ellenőrzési

funkciójáról szóló kormányzati retorika tulajdonképpen egybevág a Korrupcióellenes Szövetség (Kellesz) javaslataival, sőt lényegében alátámasztja a például a zöld dossziéban is föltárt működési anomáliákat érintő kritikáikat.

Megírtuk: hétfőtől nem Vida Ildikó a NAV elnöke, az adóhatóság vezetője már két hónapja benyújtotta lemondását, de egészen mostanáig a hírt nem hozták nyilvánosságra. Vida május 20-án mondott le Orbán Viktornál, aki állítólag marasztalta, utódlásáról pedig majd csak később gondoskodik. Kérdés, a kormányfő és beosztottjai, miért nem érzik feladatuknak, hogy beszámoljanak az adófizető állampolgároknak egy közfeladatot ellátó szerv vezetőjének lemondásáról. Főként úgy, hogy egyelőre nem tisztázott, miféle konfliktusok vezettek a NAV elnökének lemondásához. Vida ugyanis lemondólevelében bírálta az adóhatóság átalakítására vonatkozó kormányzati terveket, és az őt ért támadások kapcsán tanúsított kormányzati hozzáállást is.

Az Horváth szerint is furcsa, hogy Vida levelében arra utalt, április óta ismertek előtte a kormány NAV-ot érintő tervei, ám a nyilvánosság, sőt, a szakma, s az adóhatóság apparátusa előtt máig sem kapott tájékoztatást ezekről. Éppen emiatt a volt adóellenőr nem is reménykedik nagyon abban, hogy a kormány érdemi lépéseket kíván tenni a NAV-ot övező korrupció felszámolására. Nem ezt erősíti a Vida távozását övező mellébeszélés sem, ahogyan az is ez ellen szól, hogy a kabinet végig kiállt a NAV korrupciógyanúba keveredett vezetősége mellett a tavaly ősszel kirobbant amerikai kitiltási botrányban.

Sőt, tegnap maga Lázár János beszélt arról, "nincs ok a sietségre" az új adóhatósági vezető kiválasztásánál. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a kérdésre, mikor lehet új elnöke a NAV-nak, úgy fogalmazott: "nem kell sietnünk, előbb a NAV átalakításának részleteit kell meghatároznunk, majd utána a feladathoz kell az ideális embert megtalálni". Lázár szerint egyébként a miniszterelnöknek semmilyen kifogása nem volt Vida szakmai munkájával, sőt, noha a NAV-elnök tavaly ősz óta többször felajánlotta lemondását, Orbán rendre arra kérte, hogy amíg a NAV átalakítására nem kerül sor, addig ne hagyja el állomáshelyét. Most viszont a kormány elfogadja Vidának azt az álláspontját, hogy nem szeretne az átalakításban részt venni. A miniszter elmondása szerint azért nem kommunikálták két hónapig az elnök felmondását, mert májusban Orbán nem fogadta el azt, most már ellenben elfogadja Vida döntését. Lázár szavai alapján nem teljesen világos a helyzet, hiszen hétfőn még arról volt szó, hogy letelt a két hónapos felmondási idő, ám ha nem fogadták el a felmondást, akkor a felmondási idő sem telhetett le, Vida távozása mára tény.

Ugyanakkor Horváth szerint Vida "elengedése" korántsem a Simicska-Orbán konfliktus része, hiszen a lemondott NAV-elnök éppen annyira a kormányfő bizalmasa, mint Simicska Lajosé, sőt az adóhatóság most távozott elnöke "mindig teljesítette, amit Orbán elvárt tőle". Ennek alátámasztására az egykori revizor Orbán nyilatkozatait idézte fel, amelyekkel lényegében hitet tett Vida mellett az amerikai kitiltási botrányban. Igaz, ha a Horváth által még 2013 őszén kirobbantott több ezer milliárdos áfacsalási botrány nem lett volna elegendő, a tavaly ősszel nyilvánosságra került, azóta sem tisztázódott amerikai korrupciógyanú, mely nemcsak magát Vidát, hanem több adóhatósági vezetőtársát is érintette, éppenséggel bőséges okot adott volna Vida Ildikó menesztésére. Ennek ellenére a kormányfő "nem akarta elengedni" emberét, s a Vida lemondásának mostani körülményeihez kísértetiesen hasonló; zavaros, csúsztatásoktól és kellemetlen percektől sem mentes kormányzati kommunikációba kezdett.