Nielsen;nézettség;MTVA;állami televízió;sportcsatorna;

FOTÓ: Tóth Gergő

- Újra kozmetikázik a köztévé

Ismét kozmetikázni próbálja nézettségi adatait a köztévé, most az új sportcsatorna ért el szerintük "remek" eredményt. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) közölte, hogy a Nielsen adatai szerint szombaton 1 millió 371 ezer, vasárnap pedig 1 millió 416 ezer fő kapcsolt legalább egy percre a frissen indult M4 Sportra - ebben valószínűleg az is szerepet játszhatott, hogy az új műsorszolgáltatási szabályozások szerint a médiaszolgáltatóknak július elsejétől kötelezően az első csatornahelyekre kell tenniük a köztévé adásait.

Ez a "különösen jó eredmény" azonban aligha tükrözi a csatorna valóságos mutatóit, mivel így - követve a logikát -, ha valaki az adott napon többször is egy percnél többet időzött az M4-en, akkor annyiszor számolták bele az össznézettségbe. A köztévé nem először él ezzel a módszerrel, korábban az Index vonta kétségbe az MTVA "Itthon vagy - Magyarország szeretlek!" című műsorának statisztikáit: a köztévé tavaly szeptemberben azt közölte, hogy összesen 1,7 millióan kapcsoltak legalább egy percre a műsorra, a portál szerint azonban ez erőteljesen kozmetikázott statisztika. "Az egész napi haccacáré nézettsége 300 ezer főnél nemigen volt magasabb, őket számolta külön nézőnek a lelkes MTVA délelőtt, délután az M1-en és a Dunán is" - írták akkor hozzátéve, hogy ilyet csak akkor szokás csinálni, ha az egyes műsorok nézettsége valójában értékelhetetlen. A köztévé akkor beperelte az Indexet, ám a Fővárosi Törvényszék utóbbinak adott igazat, mivel a szóban forgó cikk vélemény, mely jogilag nem támadható.

Az M4 Sport indulása nem volt zökkenőmentes, az első magyar NB1-es bajnoki hétvégét sem tudták baki nélkül lehozni: a Haladás - Ferencváros mérkőzés közvetítése szakadt meg az utolsó percekben, így a nézők lemaradtak egy vendég gólról. Az MTVA később közölte, a meccs kép- és hangközvetítésének szolgáltatását a Magyar Telekomtól rendelték meg, a hiba az ő készülékükben volt. A magyar bajnokság közvetítési jogait a múlt héten sajátította ki az M4, miután némi kártérítésért cserébe a meccseket szintén vetítő Sport Televízió "önként lemondott" a jogokról. A köztévé idén mintegy 5,4 milliárd forintot költ a sportcsatornára: megszerezték legrangosabb és legtöbb nézőt vonzó sportesemények közvetítési jogait, az elmúlt hónapokban pedig több neves sportriportert szerződtettek kiemelt fizetésekkel.

Az állami média közvetíti jelenleg a Forma-1 versenysorozatot és a Magyar Labdarúgó Szövetség által szervezett mérkőzéseket, emellett a 2016-os labdarúgó Európa-bajokságot is. A Népszabadság információi szerint az MTVA ősztől évadonként legalább egymillió eurót fizet a labdarúgó Bajnokok Ligája közvetítési jogáért, a hároméves csomag ára megközelíti az egymilliárd forintot. Az M4-en a futballon és az autóversenyen kívül az öt látványsportág és a 16 kiemelt sportág is helyet kap. Az állami média idén 80 milliárd forintból gazdálkodhat. Noha sokáig tagadták, tavasszal átalakult a csatornák műsorstruktúrája: az M1 szórakoztató tartalmait a Duna vette át, valamint a fiatalokat célzó Petőfi TV is elindult. Az új M1 hírcsatorna indulása napján a technika ördöge többször is megtréfálta a műsorkészítőket, rövid időre a kép is elsötétült, így nem okozott túl nagy meglepetést, hogy már az első napon volt egy időszak, amikor a nézettség 0,0 százalékra zuhant. Az MTVA akkor a kezdő újságírók felkészületlenségével indokolta a kialakult állapotokat. A közmédia idén még két másik csatorna, az M5 és az M6 elindítását tervezi.

Nagyhatalom
Az M4 az úr. Ez már akkor is kiderült, amikor a magyar bajnoki mérkőzések egyedüli közvetítője lett, kitúrva a társbérletből a Sport TV-t. Most szombaton pedig két és fél órával előrevitték a Honvéd-MTK meccs kezdését, hogy ne ütközzön a világbajnoki selejtező-csoportok sorsolásával. Így a játékosoknak a legnagyobb melegben kell focizniuk. És még imádkozhatnak is, hogy fél 4-re véget érjen a Forma-1 időmérő edzése, különben... Különben mi lesz?

Több népszavazási kezdeményezés is felszínre hozta az utóbbi hetekben a nyugdíjrendszer kritikáját. Ezek közül az a jelentősebb, amely a most csak nőkre érvényes kedvezményes nyugdíjat kiterjesztené a férfiakra is. A tervet a legnagyobb szakszervezetek, az MSZP és a Jobbik is támogatja, a nyugdíjszakértő szerint azonban nem lehet egy erősen vitatható konstrukciót egy másik rosszal megfejelni.