Már a legutóbbi, keddi kormányülésen beszéltek az adóhivatal átalakításáról a Népszava információi szerint. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) strukturális reformját néhány hete jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az adóhivatal távozott elnöke, Vida Ildikó ugyanakkor épp ezen tervekre, azok április óta megismert, számára elfogadhatatlan részleteire hivatkozott – többek között – a NAV állományának szétküldött búcsúlevelében.
Az eddig kiszivárgott információk alapján reális lehet, hogy a vám- és pénzügyőrséget újra leválasztják a NAV-ról. A lapunknak nyilatkozó szakértők ráadásul úgy látják: Orbán Viktor kormányfőnek valóban szüksége lenne egy olyan, titkosszolgálati jogosítványokkal felruházott szervezetre, amely egy teljesen megbízható vezető kezében képes kontrollálni, cégeket, egyéneket egyaránt. Ugyanakkor az is létező szcenárió, hogy a a NAV-ot decentralizált szervezetté változtatva, Lázár alá rendelve az adóigazgatás és adóellenőrzés kérdéseit, a Miniszterelnökség bármely céget és bármely egyént közvetlenül „megfigyelje”.
Lapunk úgy tudja, Orbán már tárgyalt a lehetséges vezetőről és vezetővel is; eszerint Tállai András kapná a megbízást. A Nemzetgazdasági Minisztérium jelenlegi parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese állítólag csak a teljes – tehát a vámosoktól nem megtisztított – NAV vezetését vállalná el, míg az új, önálló vámhivatalt nem akarja irányítani.
Megírtuk: Vida Ildikó távozása sokak szerint a Simicska Lajos és Orbán Viktor között február óta teljesen nyílt színen dúló háború része, vannak ugyanakkor információk, melyek szerint éppen hogy nem erről van szó. Néhány napja a több ezer milliárdos áfacsalási botrányt nyilvánosságra hozó Horváth András nyilatkozta azt lapunknak: a NAV-elnök lemondása nem a Simicska-Orbán konliktusnak köszönhető, hiszen Vida éppen annyira Orbán bizalmasa, mint amennyire Simicskáé.
Ugyanakkor a távozott NAV-elnök több éles kritikát is megfogalmazott búcsúlevelében: "(április közepén) mélységes megdöbbenéssel szembesültem a NAV strukturális átalakítására, személyi állományára vonatkozó kormányzati elképzelésekkel, hiszen a NAV-ot senki nem kérdezte meg, szervezetünket, illetve annak felépítését, hatékonyságát, az egyes munkafolyamatokat senki nem tanulmányozta. Ezek az elképzelések, tervek folyamatos küzdelmeim ellenére - mint ahogyan azt a médiából is hallhatják - továbbra is makacsul tartják magukat. Mindezek, valamint a NAV-ot és a személyemet ért támadások során tanúsított hozzáállás számomra szakmailag és emberileg is elfogadhatatlan. Bármelyik általam ismert elképzelés végrehajtása - mivel azok megítélésem szerint a költségvetés érdekeit és a szervezet működőképességét is veszélyeztetik - részemről vállalhatatlan" - írta az adóhatósági elnök. Vida egyúttal azt is állította, Orbán Viktor kormányfő "kérése ellenére" döntött úgy, hogy távozik, pontosabban "úgy éreztem, valójában nincs választási lehetőségem."
Az Horváth szerint is furcsa, hogy Vida levelében arra utalt, április óta ismertek előtte a kormány NAV-ot érintő tervei, ám a nyilvánosság, sőt, a szakma, s az adóhatóság apparátusa előtt máig sem kapott tájékoztatást ezekről. Éppen emiatt a volt adóellenőr nem is reménykedik nagyon abban, hogy a kormány érdemi lépéseket kíván tenni a NAV-ot övező korrupció felszámolására. Nem ezt erősíti a Vida távozását övező mellébeszélés sem, ahogyan az is ez ellen szól, hogy a kabinet végig kiállt a NAV korrupciógyanúba keveredett vezetősége mellett a tavaly ősszel kirobbant amerikai kitiltási botrányban. Kizárólag az adópolitikai terveikkel indokolták, hogy esetleg személycserékre lehet szükség a NAV élén. Kérdés, milyen elképzelések voltak vállalhatatlanok Vida számára.