hulladék;Jemen;siíták;tűzszünet;huszik;Abdul malik al-Húszi;

- Hamar véget ért a jemeni tűzszünet

A Szaúd-Arábia vezette koalíció hétfőn kora reggel felfüggesztette Jemen elleni légitámadásait, s ötnapos humanitárius tűzszünet vette kezdetét. A béke azonban nem tartott sokáig, Taiz városában szinte azonnal tűzharc tört ki, miután a síita húszik három helyen is bombázni kezdték a várost.

A hatóságok Marib tartományból is harcokról számoltak be. A humanitárius tűzszünetet vasárnap váratlanul jelentette be a szaúdiak által vezetett koalíció. Rijád azonban azt is kikötötte, hogy bármilyen katonai lépésre válaszol.

Abdul Malik al-Húszi, a lázadó síiták vezetője kétségeit fejezte ki a fegyverszünet kapcsán, mondván az csak az Iszlám Államnak (IS) és az al-Kaidának kedvezne. Később a húszik a Twitteren tették közzé, hogy „a harc folytatódik, és a háborúnak nincs vége”. Mohammed Ali Al-Húszi, a síiták forradalmi tanácsának vezetője elmondta, hivatalos értesítést sem kaptak ENSZ-től a fegyvernyugvásról. Védelmi minisztériumuk azonban arról tett említést, hogy a szaúdiak is megsértették azt.

Ez volt a harmadik humanitárius fegyverszünetre tett kísérlet, ám eddig mindegyik kudarcba fulladt. Májusban már rövid időre lehetővé tették a segélyek beáramlását, de ez sem tartott sokáig. Ban Ki Mun ENSZ főtitkár mindkét felet arra szólította fel, hogy a jemeniek érdekében függesszék fel a harcokat. Ám az ő felhívása nyomán sem javult a helyzet. Az ENSZ szerint körülbelül 21 millió jemeni szorul azonnali segítségre, és legalább egymillió ember kényszerült elmenekülni otthonából.

A görög pártok gyors vizsgálatot követeltek a Kathimerini című lap cikke nyomán. Az újság úgy értesült, hogy a leváltott pénzügyminiszternek, Janisz Varufakisznak titkos terve volt hazája euróövezetből való kilépésére.