KSH;foglalkoztatás;

2015-07-30 08:13:00

Álláskeresőben

A közelmúltban egy jeles statisztikusunk felháborodott azon a feltételezésen, hogy Magyarországon ügyes trükkökkel meghamisítják az adatokat. Úgy érvelt, ha ez így lenne, akkor borulna az egész statisztikai rendszerünk, hazudnánk a társadalomnak, holott ez csak a politikai osztály számára megengedett, a szakembereknek viszont az a kötelességük, hogy a valóság elé hű tükröt tartsanak. Érvelését nem cáfolva azonban felrémlett bennem, hogy olyan országban élünk, ahol a létminimum-számítást beszüntették, korábban széles körben terjesztett adatsorokat már csak alacsony példányszámú kiadványokban szerepeltetnek, nemzetközi előírásokra hivatkozva megváltoztatják a számbavétel módját, elérve ezzel azt, hogy a jelent képtelenség legyen összehasonlítani a korábbi történésekkel.

Orbánék különösen két gazdasági területen szeretnek villogni, a GDP arányos államadósság csökkentésében, és a munkanélküliségi-foglalkoztatási számok fényesítésében. Az adósság elleni háború csekélyke nyeréségéért az év vége tájékán bemozdítják az állampapír-piacot, csökkentik a kifizetéseket.

A csak az általuk észlelt,"történelmi mércével" mérhető munkanélküliség csökkentésének értelmezéséhez viszont segítségül hívjuk Havasi Évát. A KSH főtanácsadója "Burjánzó számok, mutáns adatok" című, a Statisztikai Szemlében megjelent dolgozatában így ír: "A munkanélküliségi ráta az ország egyik kiemelten kezelt gazdasági-társadalmi mutatószáma is. Ezért számos érdek fűződik annak bizonyításához, hogy ez a szám alacsony vagy magas, nő vagy csökken." A Nemzetközi Munkaügyi Hivatal szerint munkanélküli az, akinek egyetlen fillér keresetet biztosító munkája sincs, ugyanakkor aktívan keres munkát és 30 napon belül tudja vállalni a munkába állást. Havasi Éva is elismeri: "... kevés ember gondol éppen erre, amikor a rátát használja". Feltehetően a kormányzati körök - miközben dicshimnuszokat zengedeznek, és már ötmillió munkavállalót vizionálnak- megfeledkeznek a legfrissebb KSH-közlemény súlyos figyelmeztetéséről: "A munkanélküliség átlagos időtartama 18,5 hónapról 19,0 hónapra változott; a munkanélküliek 48,5 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít." Aki állástalan, az is marad!