Igaz, eddig még nem tapasztaltak visszaéléseket, ám mint Fazekas Márta, a NYAK vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: az ellenőrzések egyik főbb indoka, hogy növekedett a diplomamentő programban nyelvvizsgázók száma. A tavaly szeptemberben indult programot az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. (OFA) valósította meg, annak keretein belül a pályázók egy államilag támogatott nyelvtanfolyamon szerezhetik meg a hiányzó középszintű nyelvtudást.
A lehetőséggel eddig nem sokan éltek; az emberi erőforrás minisztérium adatai szerint az egyetemek 2006 és 2014 között mintegy 50 ezer esetben nem adtak ki diplomát a nyelvvizsga hiánya amiatt, ennek ellenére alig tízezren léptek be a programba, a nyelvvizsgáig pedig még ennél is kevesebben jutottak el.
A Magyar Nemzet információi szerint június végéig csupán 1300-an próbálkoztak a nyelvvizsgák megszerzésével, ám ők egész jó eredményeket értek el, a sikerességi mutató 90 százalékos. A NYAK-nak azonban ez is gyanús: Fazekas Márta szerint visszaélésekre adhat okot, ha a vizsgázók és a vizsgáztatók érdekei megegyeznek, sikeres nyelvvizsga esetén ugyanis támogatás jár a képzőhelyeknek. A NYAK-nál úgy gondolják, előfordulhat, hogy egyes vizsgáztatók "túl engedékenyek", és olyan vizsgázókat is átengednek például a szóbeliken, akik teljesítménye ezt nem indokolná. A vezető szerint az óvintézkedéseket az elmúlt évek nyelvvizsgacsalási perei is időszerűvé teszik.
A nyelvvizsgahelyek ellenőrzésével Légrádi Tamás is egyetért. A Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: a diplomamentő programban résztvevőknek alapvetően szigorú kritériumoknak kell megfelelniük, emellett a magasabb sikerarányok annak is köszönhetők, hogy olyanok mennek el vizsgázni, akik jól felkészültek, jó nyelviskolákat választottak.
"Nem hiszem, hogy más miatt lenne magasabb a sikeres nyelvvizsgák száma, a hallgatóknak komoly érdekük, hogy megszerezzék a bizonyítványt és ne kelljen visszafizetniük a tandíjuk felét. Ráadásul a nyelvvizsgák ma jól leszabályozott körülmények között zajlanak, a szóbelikre pedig a nyelvvizsgaközpont küld külsős vizsgáztatókat. Fogalmam sincs, hogy a vizsgaközpont hogyan avatkozhatna bele a vizsgák sikerességébe" - mondta Légrádi, hozzátéve: a nyelvvizsgahelyek állnak elébe minden hatósági ellenőrzésnek.