Munkácsy-trilógia;Pákh Imre;Golgota;Munkácsy-kép;

Pákh Imre. Fotó: Népszava

- A Golgota a bíróságra megy

Bíróságra viszi a Golgota ügyét Pákh Imre, ha az állam végrehajtja a védetté nyilvánítási eljárást – ezt a műgyűjtő ügyvédje mondta a Népszabadságnak. Holló Gábor szerint ami történt, kimerítheti a kényszerítés vagy a zsarolás fogalmát, amit az állam nem követhet el, de a képviseletében eljáró természetes személyek igen.

A Magyar Nemzeti Bank az Értéktár Program keretében venné meg a Golgotát hatmillió dollárét, hivatkozva arra, hogy több értékbecslő szerint ennyit ér a kép, így többet nem is adhatnak érte. A tulajdonos Pákh Imre viszont 9 milliót kér, más értékbecslők állítása szerint 10 millió dollárban állapították meg a kép értékét.

Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a napokban teljes bizonyossággal nyilatkozták, hogy „előbb vagy utóbb, de a Golgota magyar lesz". Utaltak arra is, hogy nem áll szándékukban a Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájának részét képező festményéért a kép tulajdonosa, Pákh Imre által kért árat kifizetni – írja a lap.

Munkácsy Párizsban festette a Golgotát és ott is értékesítette. Ezt követően a kép a mai napig mindvégig amerikai tulajdonban volt, illetve van. Magyarországra restaurálásra és kiállítás céljából került, jelenleg a debreceni Déri Múzeumban is letéti szerződés alapján szerepel egy tárlaton.

Az ügyvéd szerint az állam mint intézmény nem tud zsarolni, sem kényszeríteni. Az állam nevében eljáró természetes személyek azonban igen.

Gerhardt Ferenc, az Értéktár Program vezetője hétfőn egy budapesti sajtótájékoztatón azt mondta, új vételi ajánlatot is tettek a tulajdonosoknak, ugyanis kiderült, hogy a képnek Pákh Imre mellett egy társtulajdonosa is van. Az mfor.hu beszámolója szerint az is elhangzott, hogy ez jogi szempontból megnehezíti egy kicsit a helyzetet. Az, hogy ki a társtulajdonos, nem hangzott el, de úgy tudni, a műgyűjtő felesége, Pákh Nelly az.

Eladták Matolcsyéknak a Tizianot

Kénytelen volt Matolcsyéknak eladni a Tiziano-képet előző tulajdonosa. Külföldön négyszer többet is megadtak volna a festményért, de védetté nyilvánították és nem lehet kivinni az országból – mondta az RTL-klubnak Pintér Gyula, aki 4,5 milliárd forintért adta el a Magyar Nemzeti Banknak Tiziano festményét. Tíz évvel ezelőtt 140 millióért vette meg a képet, de ekkor még egyáltalán nem lehetett biztos abban, hogy ki festette. Pintér egyébként nem sokkal megvásárlása után kölcsönadta a festményt a Szépművészeti Múzeumnak. Az intézmény próbálta tőle megvásárolni, de túl keveset kínáltak. Végül védetté nyilvánították a képet.

Összesen 19 ezer 284 érdemi megkeresés érkezett Magyarországra július közepéig az úgynevezett dublini eljárásban átadni tervezett menekültek ügyében - derül ki a belügyminiszter írásbeli válaszából.