A tervek szerint két és fél éves beruházás során szigetelik az épület alapozását, helyreállítják az eredeti belső tereket, valamint új tető alatt tágas, termek kialakítását kezdik meg. A tető lecserélése azért is fontos, mert az állapota állítólag a második világháborús bombatámadás óta nem megfelelő, sőt burkolata részben azbesztet tartalmaz, aminek a használatát uniós szabályzat tiltja.
Kelemen László, a Vigadóban működő Magyar Hagyományok Háza főigazgatója úgy fogalmazott, habár a Gyurcsány-kormány 2007-ben felújította a Kallina Mór és Árkay Aladár által tervezett, eklektikus stílusban készült épület külső homlokzatát, az 1900-ban felavatott épület még számos helyen omladozik, világháborús találatok nyomát őrzi.
A műemlékvédelem alatt álló, kormányzati tulajdonban lévő Budai Vigadó felújítása több ütemben zajlik: a költségvetés az idén 299 millió forintot biztosít a felújításra, jövőre mintegy 2,5 milliárd forintot, 2017-ben 1,7 milliárdot, 2018-ban pedig 1 milliárdot fordít a munkálatokra. A rekonstrukció, akárcsak a korábbi helyreállítások alkalmával, az eredeti építési terv és korhű fényképek alapján készül. Két évvel korábban már befejeződött a Vigadó felújításának első szakasza, akkor a kulturális tárca 100 millió forintot adott a Hagyományok Házának.