Maggioni a miniszterelnök, Matteo Renzi jelöltje volt, aki szakmabelit és lehetőleg nőt akart látni az olasz médiacsoport elnöki székében. Az újságírót hivatalosan a balközép kormányerő, a Demokrata Párt (PD) jelölte a RAI elnöki székébe, és kinevezését a Silvio Berlusconi vezette jobbközép ellenzéki párt, a Hajrá Olaszország (FI) is támogatta.
Monica Maggioni a 2012-ben, még a Mario Monti vezette kormány idején kinevezett Anna Maria Tarantola helyét veszi át, aki három évvel ezelőtt az olasz jegybanktól került a közszolgálati rádió-televízió élére.
Az elnöki poszttal egy időben megújult a RAI kilencfős ügyvezető tanácsa is: ezt a politikai pártok jelöltjei alkotják a mindenkori parlamenti erőviszonyok szerint. Az új tanácsban a PD három taggal bír, az FI kettővel, egy tagot jelölt a római parlament néppárti szárnya, egy közös tanácstagot pedig az ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) és a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) ad. További két tagot az olasz pénzügyminisztérium delegált. Már csak a RAI új vezérigazgatójának a kinevezése hiányzik, akit szintén a kormány jelöl. Minden egyes jelölést meg kell szavaznia az olasz parlament pártjai alkotta felügyelőbizottságnak is.
Az 51 éves Monica Maggioni először az Euronewsnál, majd 1996 óta a RAI-nál dolgozott. Ő a RAI első elnöke, aki pályafutását a közszolgálati rádió-televíziónál járta be. Tudósítóként dolgozott Dél-Afrikában, Mozambikban, Izraelben, számos más közel-keleti országban és az Egyesült Államokban is. 2003-ban ő volt az egyetlen olasz újságíró, aki az amerikai csapatok tevékenységét közvetlenül követhette a második Öböl-háború hadműveleteiben. 2007-től a RAI1 csatorna tévéhíradójának külpolitikai főszerkesztője volt, majd a RAIAllNews24 hírcsatorna és az olasz képújság főszerkesztője. Monica Maggioni vezette tavaly az Európai Bizottság elnökjelöltjeinek televíziós vitáját.
Az 1944-ben alapított RAI huszonkét országos és helyi televíziós, valamint tíz rádiócsatornán sugározza műsorait. Dolgozóinak száma meghaladja a 11 ezret. Az ötödik legnagyobb európai rádiós-televíziós csoportot alkotja. A RAI az évi több mint százeurós televízió-előfizetésekből, reklámból és állami támogatásból tartja fenn magát.