gyilkosság;titkosítás;Szita Bence;akták;

2015-08-07 12:15:00

Mégsem titkosították Szita Bence aktáit?

Sajtóhírek szerint 30 évre titkosították a dokumentumokat, de a Kaposvári Törvényszék sajtószóvivője mindezt cáfolta a sonline.hu-nak. 

Vadócz Attila elmondta: nem titkosították a Szita Bence-ügy aktáit, de nem engedélyezte a betekintést az iratokba a bíróság. Egy olyan újságíró kérését utasították el, aki könyvet akart írni a brutális bűncselekményről, és ehhez kérte ki az aktákat, de nem kapott rá engedélyt. (A kiadásról a Kaposvári Törvényszék elnöke dönthet - szerk.).

A kegyetlenül meggyilkolt 11 éves kisfiú, Szita Bence kegyeleti jogait figyelembe véve utasította el a törvényszék elnöke a kérelmet a levéltári törvényre és a személyiségi jogokról szóló törvényre hivatkozva. Ezekben szerepel a 30 éves határidő, tehát szó sincs arról, hogy 30 évre titkosították az aktákat. Nem tartották szerencsésnek a nyilvánosságot, mert ha egy újságírónak hasonló célból kiadják az aktákat, mások is kikérhetik, esetleg fotókat másolhatnak ki belőle.

A szóvivő határozottan cáfolta a felvetést, miszerint egy azóta elhunyt tanú miatt rendelték el a titkosítást.

Korábban írtuk: Szita Bence bestiális meggyilkolása az elmúlt évek legfelkavaróbb bűnesete. A bírósági tárgyalásokon a tett minden mozzanatát ismertették,  ám különös módon az ügy utólagos kutatására nincs lehetőség. A Kaposvári Törvényszék elnöke – személyiségi és kegyeleti okokra hivatkozva – úgy határozott: harminc évig nem lehet betekinteni az aktákba.

Az ügytől független, a lap által megkérdezett jogász meglepőnek tartja a hírzárlatot. Elmondása szerint többnyire állambiztonsági okokra hivatkozva titkosítanak ügyeket, illetve olyan esetekben, amikor az eljáró bíró zárt tárgyalást rendel el. A zárt tárgyalás elrendelését például kegyeleti okok vagy kiskorúak érintettsége indokolhatja, ám egy olyan esetben, ahol a közvélemény gyakorlatilag minden részletet ismer, furcsa a kutathatóság kizárása.

A Bors egy névtelenséget kérő forrása szerint nem kizárható, hogy az ügy egyik fontos mellékszereplőjének a személye indokolja a „diszkréciót”. Ez a szereplő pedig nem más, mint V. Andrea, aki állítólag sok befolyásos embert ismert Kaposváron. A bírósági tárgyalássorozat előtt V. Andrea öngyilkosságot követett el. Rendőrségi vallomása szerint egyszer találkozott a kiskamasz Bencével, akit furcsának talált, úgy vélte, megszállta az ördög, ezért imákat olvasott a fiúra. A nő akkor úgy vélte, hogy az ördög távozott a gyermekből.