Líbia;Moamer el-Kadhafi;dzsihádisták;ENSZ Líbiai missziója;

- Genfben egyezkednek a líbiai frakciók

Hétfőn Genfben próbálnak békülni a Líbiát uraló rivális csoportok. A találkozó létrejöttét Bernardino Leon, az ENSZ Líbiai missziójának részéről jelentette be. Arról ugyanakkor nem tett említést, hogy mely csoportok képviseltetik magukat. Januárban már sor került egy hasonló találkozóra. Ezen megbeszélések fő célja, hogy megoldásokat keressenek egy egységkormány kialakítására, egy új alkotmány előkészítésére és véget vessenek az ellenségeskedésnek.

Az országban Moamer el-Kadhafi hatalmának 2011 őszén történt megdöntése óta teljes káosz uralkodik. Tavaly augusztusban a Líbiai Hajnal fegyveres mozgalom átvette a hatalmat Mistratában, Tripoliban és Zintanban, majd önhatalmúlag kormányt alakított. A nemzetközileg is elismert kabinet ugyanakkor az ország keleti részén működik, parlamenti üléseit Tobrukban tartja. A legtöbb nyugati ország hazahívta diplomatáit Tripoliból, miután a város a fegyveresek irányítása alá esett.

A nemzetközi közösség által Abdalláh asz-Száni hatalmát ismeri el. A miniszterelnök csonka államot irányít. A szélsőségesek és a mérsékeltek között ugyan –ha nem nagy intenzitással is – folynak béketárgyalások, ennek ellenére a harcokat nem szüntették be. Líbia nyugati részén ráadásul mind nagyobb befolyásra tesz szert az Iszlám Állam (IÁ) helyi ága. A dzsihadisták heves támadásokat hajtanak végre, elsősorban olajipari létesítmények ellen.

Bernardino Leon ismételten felszólította a tripoli kormányzatot arra, hogy írja alá azt az egyezményt, amely nemzeti egységkormány megteremtését célozza. (Tripoliban található az iszlamista kormányzat székhelye.) Ezt a dokumentumot a tobruki kormány és a regionális vezetők júniusban látták el kézjegyükkel.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is több megbeszélést folytatott már a líbiai kérdésről. Márciusban reményét fejezte ki, hogy a líbiai felek minél gyorsabban megállapodásra jutnak a nemzeti egységkormányról. Akkor úgy foglalt állást, hogy „az idővel kell versenyt futni". Kijelentette, az Iszlám Állam (IS) egyre jobban megerősödik Líbiában. Hozzátette, hogy a diplomáciai-politikai megoldás az egyetlen járható út, mivel egy újabb fegyveres konfliktus kirobbanása a közel-keleti térségben "csak rosszabbítaná a helyzetet".

Az IS-nek már több ezer tagja lehet Líbiában. Sok külföldi harcos is csatlakozott a szervezethez Katonai szempontból is erősek a dzsihadisták, akik nem egészen három hónappal ezelőtt Szirtet, Kadhafi szülővárosát foglalták el. Az IS folyamatosan hoz nyilvánossága propagandafelvételeket a hozzájuk csatlakozott milicistákról. Időnként pedig brutális lefejezésekről tesz fel képsorokat az internetre. Ez egyértelmű erődemonstráció az IS részéről.

Az egész világban nagy felháborodást keltettek azok a februári felvételek, amelyek keresztények lefejezését mutatták. Összesen 21 egyiptomi kopt kereszténnyel végeztek. Az ötperces felvételen látható volt, amint a tenger partjára vezetik, térdre kényszerítik és lefejezik a „hitetleneket” mint "a kereszt népét, az ellenséges egyiptomi egyház követőit". A videofelvételen beszélő terrorista észak-amerikai akcentussal beszélt, és többek között azt mondta: "Allah segedelmével leigázzuk Rómát".

Az első atombomba ledobásának hetvenedik évfordulójáról emlékezett meg Ferenc pápa vasárnap a Szent Péter téren mondott beszédében.