Folyamatosan nyitva tart a zuhanyozó a Baross téri tranzitzónában - tájékoztatta lapunkat a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósága, miután a TV2 arról adott hírt, hogy a szombaton ünnepélyesen átadott területen, ahol a menekülteket segítve mosdót, ivókutat működtetnek, mégsem lehet mosakodni. Az átadás után ugyanis bezárták a zuhanyozót, mert az még nem készült el teljesen. Az igazgatóság viszont arra hivatkozott, hogy a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. üzemeltetési standardja szerint a zuhanyozók zárva vannak, a kulcsot a kezelőtől kell elkérni, ez nemcsak a tranzitzónában, hanem más helyeken is így van. Az előírásokat később, vélhetően a riport hatására felfüggesztették, ezért most már valóban lehet ott tisztálkodni, sőt, a zónához további mobil WC-ket helyeznek ki. Pető György, az igazgatóság vezetője szombaton azt is bejelentette, a BKV két, a városi forgalomban nem használt, de érvényes műszakival rendelkező buszt indított a pályaudvarok között, amelyek reggel fél nyolctól 23 óráig szállítják a befogadóállomásokra tartó migránsokat. A vezető nem felejtette el közölni azt sem, hogy ezeket a buszokat naponta fertőtlenítik. Tranzitzónát az ígéretek szerint a Nyugati, illetve a Déli pályaudvarnál is létesítenek.
Eközben kijelölték a szerb-magyar határ mentén épülő vasfüggöny teljes vonalát, így megkezdődhettek az építési munkálatok. A határkőtől számítva tíz méter széles munkaterületet jelöltek ki, amelyen belül, 2,8 méterre helyezik el ötméterenként a kerítés tartóoszlopait. Bár Orbán Viktor a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen közölte, hogy augusztus 31-re a kerítésnek állnia kell, a hónap végéig várhatóan nem készül el a határzár. Annál is inkább, mert úgy tudjuk, hogy az építéshez 350 közmunkás kellene, mostanáig azonban ennek a harmada sem állt munkába.
A 174 kilométer hosszú határszakasz több mint 30 kilométerét víz borítja, vagy ingoványos, járhatatlan, ezért ott nem tudták kijelölni a munkaterületet. Az is kiderült, hogy Kelebiánál és Röszkénél nem zárhatják el a vonatok útját, így rés marad a drótkerítésen. Az iho.hu hívta fel a figyelmet arra, hogy vasúti sínre nem lehet fölhúzni a szöges drótot. Az Index kíváncsi volt arra, hogy ezeken a helyeken milyen megoldással zárják majd le a szerb határt a migránsok elől. A Belügyminisztérium a lapnak szombaton azt válaszolta, a "Magyar Honvédség vasúti sínpárra - értelemszerűen - nem épít műszaki zárat. A határ zárának biztosítása ezeken a szakaszokon a rendészeti szervek feladata lesz".
Eközben a Zala megyei Sormás és a baranyai Martonfa képviselői abban állapodtak meg, hogy együtt lépnek fel az ellen, hogy településeik közelében ideiglenes befogadó állomások épüljenek. Nemcsak abban közösek a szándékaik, hogy egyik településen se létesüljön befogadóállomás, hanem hogy "az országban sehol ne épüljön". Arról, hogy a tiltakozásnak milyen formáját választják, nem tudni, de a helyi polgármester szerint a sormásiak 98 százaléka sem akarja, hogy ott tábor épüljön, a helyi képviselő-testület határozatban utasította el a kormány tervét, mégis "antidemokratikusan döntöttek fölöttük". Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára kedden egyeztetett a két település vezetőjével és azt ígérte, a kormány mindent megtesz a közbiztonság megőrzése érdekében és igyekszik biztosítani a települések zökkenőmentes mindennapi életének feltételeit is.
Mit sem törődik a szakmai és egyéb kritikákkal azonban a kormány, a menekültellenes propagandának semmi sem állhat útjába. Tegnap például azt közölték, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal az idei első félévben kétmilliárd forintot költött a bevándorlók ellátására és egészségügyi vizsgálatokra, ez duplája a tavalyi költségeknek. Végh Zsuzsanna, a hivatal főigazgatója a köztévében azt is mondta, a megnövekedett feladatok miatt a kormány 10 milliárd forint pluszt pénzt adott a bevándorlási hivatalnak, ebből egyebek mellett új munkatársasakat vesznek fel, akik a kérelmek feldolgozásában és a befogadó állomások működtetésében segítenek. Arról azonban már nem beszélt, hogy e költségek jelentős hányadát nem a magyar költségvetés, hanem az Európai Unió finanszírozza, nem úgy mint az Orbán-kormány nemzeti konzultációját, plakátkampányát, vagy egyéb menekültellenes intézkedéseit, melyeket az adófizetők állnak.