menekültek;

2015-08-12 16:24:00

Lázár kormányzati döntést jelentett be

 Lázár János szerint a kettős határzárra van szükség a teljes, 177 kilométeres magyar-szerb határszakaszon.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Budapesten, egy más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva beszélt erről. Azt mondta: véleménye szerint mindkét ideiglenes határzárat a teljes szakaszon meg kell valósítani, annak ellenére, hogy eddig viszonylag kevésszer vágták át vagy szakították fel a kerítést.

Szavai szerint a két típusú biztonsági határzár "küldetése ideiglenes", hiszen Magyarország nem tervezi, hogy tartósan lezárja ezt a déli határszakaszt. (A kerítésen kívül egy gyorstelepítésű drótakadályt is elhelyeznek a határon.)

Egészen biztos, hogy az augusztus végéig elkészülő ideiglenes határzárnak az a változata, amely jelen pillanatban a határszakasz nagy többségén épül, bizonyos szakaszokon - a migrációs nyomástól függően - megerősítésre szorul - mondta Lázár János, megjegyezve ugyanakkor, hogy már most is lényegében két típusú határzár épül párhuzamosan.

Közölte, Csongrád megyei országgyűlési képviselőként kérni fogja a kormánytól, hogy az általa képviselt megyében kettős határzár legyen.

Elmondta azt is, hogy a kormány augusztus 18-án tárgyalja meg részletesen Hende Csaba honvédelmi miniszter és Pintér Sándor belügyminiszter jelentését.

Lázár János szólt arról, hogy a kormányzat úgy döntött, hogy az ideiglenes menekülttáborokat kiviszik lakott területről.

Mint mondta, Orbán Viktor miniszterelnök azt kérte, hogy a lakossággal, a civilekkel és az önkormányzatokkal is folyamatosan egyeztessen a belügyminiszter. A tervek szerint az ideiglenes menekülttáborokat azt érintett lakott településeken kívül állítják fel. Például elhagyott lőtéren, ami több kilométerre van a lakosoktól - tette hozzá Lázár János.

Beszélt arról, hogy a déli határ mellett élőkhöz naponta jutnak el a szervezett embercsempészetre utaló jelek. Megmagyarázhatatlanul sok készpénz van az illegális határátlépők egy részénél, "amit nyilvánvaló, hogy korrupcióra használnak fel" - mondta Lázár János, hangsúlyozva: "nem politikai menekültekkel szemben húzzuk fel az ideiglenes határzárat, hanem embercsempészekkel és illegális határátlépőkkel szemben".

Megírtuk: Orbán-drótok dupla sorban

Hét végére elkészül a katonák által "gyodának" nevezett gyorstelepítésű drótakadály a magyar-szerb határ Csongrád megyei szakaszán, Ásotthalomtól Tiszaszigetig. Erről Bátor Ferenc alezredes, az építést irányító kihelyezett vezetési elem parancsnokhelyettese tájékoztatta tegnap az MTI-t. Az alezredes elmondta, hogy ezzel párhuzamosan, a drótakadály mögött már elkezdték a vasfüggöny oszlopait is leverni. Ásotthalomtól Tiszaszigetig 70 kilométeren, hat munkacsoportban mintegy kétszáz katona dolgozik, az ő munkájukat közfoglalkoztatottak segítik.

A drótakadálynak augusztus végéig állnia kell a magyar-szerb határon, Orbán Viktor ugyanis Tusnádfürdőn bejelentette: augusztus 31-éig megépül a kerítés, az ettől eltérő időpontok érvénytelenek. Eredetileg viszont a katonák feladatául azt szabta a kormány, hogy november 30-ig zárják le a déli határt egy négy méter magas, pengés NATO-dróttal végződő kerítéssel. Ám mert ez utóbbit lehetetlen lenne a hónap végéig elkészíteni, a miniszterelnök parancsának viszont engedelmeskedni kell, ezért telepítenek kettős és vélhetően így sokkal drágább kerítésrendszert erre a 175 kilométeres szakaszra.

Az EU csak a töredékét állja az illegális bevándorlás költségeinek, a kormány már több mint 28 milliárdot különített el a probléma kezelésére. Az elkülönített összegnek csupán kisebb részét fordítják a műszaki határzár kiépítésére, ebből fedezik még többek között az ideiglenes befogadó állomások költségeit vagy a bevándorlási hivatal 500 fős létszámbővítését. Ezt Tuzson Bence, a Fidesz-frakció szóvivője üzente a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a DK-s Niedermüller Péternek. Az ellenzéki politikus hétfőn tíznapos határidőt szabott a kormánynak arra, hogy elszámoljon a menekültekre fordított uniós pénzekkel. Ha ezt nem teszik meg, a DK az Európai Bizottsághoz fordul.