Jobbik-Konzervatívok;Vona Gábor;Bertha Szilvia;

- Saját magának szervezett ellenzéket a Jobbik?

A Jobbik egykori stratégái úgy számolhattak, hogy saját radikális ellenzékük megszervezésével - miközben magukat megpróbálják egyre szalonképesebbé tenni - rövid idő alatt csökkenthetik a pártra nehezedő politikai nyomást és hitelessé válhatnak néppártosodási törekvéseik - írja a Népszabadság a párthoz közelálló forrásokra hivatkozva. Úgy tudják, csak egy szűk kör ismerte a tervet, amelynek megvalósításában Bertha Szilvia egykori jobbikos képviselő volt a főszereplő.

A lap szerint nem egyértelmű a forgatókönyv, ugyanis nem tudni, hogy Bertha tudatosan, Vona Gábor pártelnök utasítására csinálta ezt, vagy a Jobbik vezetése alakította úgy, hogy "rátaláljon" a neki kitalált szerep. A Népszabadság úgy látja: Bertha tudatos felépítése az esélyesebb, hiszen hirtelen rengeteg médiaszereplést szerveztek a politikusnak.

A cikk szerint árulkodó, hogy a Jobbikkal szembeforduló, a radikálisokkal barátkozó Bertha élettársát, Tián Pált még ma is Vona elnöki tanácsadójaként tartják nyilván a pártban, és ő vezeti a párt honvédelmi kabinetjének munkáját is. Bertha és Tián 2013 vége óta mind gyakrabban bukkan fel radikális csoportosulások köreiben, ahol a Vona-féle cukiságkampánynak nincs nyoma.

A 2014-es választáson azonban nem jutott parlamenti hely az addig erősen futtatott Berthának, a lap azonban úgy látja: a Jobbik így kinyilváníthatta, hogy elfordul a vállalhatatlanul szélsőségesektől. Tián egyfajta kapcsolattartó a Jobbik és a pénzügyi holdudvar között, azonban a radikális ág párttá szervezéséhez nem tudott elég forrást szerezni. Hozzá közelállók szerint Tiánnak már meggyűlt a baja a törvénnyel.

Közben a Népszabadság cikkének megjelenése után nem sokkal, a Jobbik az Indexszel közölte: a valóság az, hogy Tián Pál soha nem is volt a párt honvédelmi kabinetjének vezetője, még a párt tagja sem, és nem is Vona Gábor tanácsadója, mivel 2012 óta minden kapcsolat megszakadt közte és a párt, illetve az elnök között.

Még a kormány sem tudja, mennyibe fog kerülni a kettős határzár - mondta lapunk kérdésére Lázár János. A Miniszterelnökség vezetője viszont meg van győződve arról: a készülő kettős kerítésrendszerre szükség van, bár a vasfüggöny "küldetése ideiglenes", később le fogják bontani, mert "Magyarország nem tervezi, hogy tartósan lezárja ezt a déli határszakaszt". Az Index úgy értesült: a kormány ki akarja terjeszteni migránsriasztó plakátkampányát Szíriára és Afganisztánra is.