Senkinek nem tűnt fel, hogy valami probléma lenne azzal a 33 éves ápolóval, aki múlt hét kedden gyilkolt meg egy 80 év körüli asszonyt a Kamaraerdei Idősek Otthonában. Kiderült az is, hogy I. Tamás sorozatgyilkosságra készült, további 12 ápolttal is végezni akart. A férfi az első gyilkosság után azonban pszichiáterhez fordult, akit az interneten nézett ki magának; a szakembernek elmondta, mit tett. Végül az orvos értesítette a rendőrséget - írta csütörtöki számában a Blikk. A volt ápolót az ügyészség indítványára a budapesti Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI) helyezték el, s emberölés bűntette miatt indítottak nyomozást.
Úgy tudni, hogy I. Tamás depressziós volt és korábban is gyógyszeres pszichiátriai kezelés alatt állt, kollégái azonban semmi szokatlant nem vettek észre rajta, kedves embernek és kiváló munkaerőnek tartották. A Fővárosi Önkormányzat - mint az idősotthon fenntartója - a Blikk megkeresésére azt közölte: a férfi alkalmasságát egy egészségügyi szolgáltató cég vizsgálta és az időszakos vizsgálatokon is "alkalmas" minősítést kapott, érvényes erkölcsi bizonyítvánnyal is rendelkezett. Hozzátették: olyan jogszabály nincs, amely a munkavállaló pszichiátriai vizsgálatát írná elő.
Pedig nagy szükség lenne rá, és ezt szorgalmazza évek óta a Független Egészségügyi Szakszervezet is. Kiss László elnök lapunknak elmondta: nem vonatkozik külön szabály az egészségügyi, illetve a szociális ápolókra, az alkalmassági vizsgák során minden esetben foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok vannak, ám ezek nem terjednek ki a dolgozó mentális állapotának felmérésére, általános egészségügyi, a fizikai terhelhetőséget mérő ellenőrzések vannak.
"Az ápolók hatalmas terhelés alatt vannak, a fokozott igénybevétel pedig mentális gondokat is okozhat. Szükség lenne alapos pszichológiai szakvizsgálatokra is, egy mentális defektus nem törvényszerűen látszik meg az emberen". Kiss emlékeztetett: a Munkástanácsok Országos Szövetsége júliusban petíciót is indított a foglalkozás-egészségügyi ellátás javításáért.