Ferguson;

- Ma feloldhatják a rendkívüli állapotot Fergusonban

Meghosszabbították a rendkívüli állapotot a Missouri állambeli Fergusonban, annak ellenére, hogy valamelyest megnyugodtak a kedélyek. Steve Stenger, St. Louis megye vezetője a megyei rendőrfőnökkel, Jon Belmarral folytatott konzultáció után tegnap közölte, legalább még egy napra érvényben marad a rendkívüli állapot. 

A tavaly augusztus 9-én lelőtt fekete tizenéves, Michael Brown halálának első évfordulója alkalmából, hétvégén tartott megemlékezéseken lövöldözés tört ki, s három afrikai-amerikai fiatalt megsebesítettek, egyiküket kritikus állapotban szállították kórházba. A 18 éves Tyrone Harrist meg kellett műteni, de túlélte az incidenst. Időközben vádat emeltek ellene, mivel egy videófelvétel is tanúsította, hogy fegyver volt nála, s ő lőtt először a civilruhás nyomozók autójára. Egyikük visszalőtt és súlyosan megsebesítette a tizenéves fiút, aki szülei szerint Michael Brown jó barátja volt. A fiúnál talált fegyver lopott volt. Hétfőre és keddre virradóra is összecsapások voltak Fergusonban, de szerdára virradóra, a rendkívüli állapot bevezetését követően már csillapodtak az indulatok. Csütörtökre virradóra is volt tüntetés, de senki nem sebesült meg, és senkit nem vettek őrizetbe a helyi hatóságok. Ma ezért feloldhatják a rendkívüli állapotot.

A tüntetések kirobbanásakor a megyei hatóságok kezdték meg a rend helyreállítását. A fergusoni helyi rendőrség élére – egyelőre ideiglenes jelleggel – afrikai-amerikai rendőrtisztet állítottak.

Nagy-Britannia hivatalosan tiltakozott Ecuadornál, amiért a dél-amerikai ország befogadta londoni nagykövetségére a Wikileaks alapítóját. Julian Assenge már több mint három éve él a külképviseleten és a követség őrzése a briteknek már 12 millió fontot emésztett fel. A quitói brit nagykövet tegnap közölte az ecuadori vezetéssel: elfogadhatatlan, hogy mindezért a brit adófizetőknek kell állniuk a számlát.