kormánykonferencia;

- Hamarosan eldől, kit meneszt Orbán Viktor

Nem kaptunk választ a Miniszterelnökségtől arra, megválik-e gazdasági érdekeltségeitől L. Simon László. Az államtitkárnak csütörtökön üzente meg Lázár János, tegyen rendet maga körül. A miniszter nem akar megválni beosztottjától, más államtitkárokat viszont meneszthet Orbán Viktor az augusztus 25-i kormánykonferencia után. A tanácskozáson a kabinet elmúlt egyéves tevékenységét, illetve az elmúlt öt évet értékelik.

Nem tudni, megválik-e cégeitől L. Simon László, aki legutóbb a saját borászata által reklámozott sárgabarackmag miatt került bajba. Lázár János a csütörtöki Kormányinfón azt javasolta államtitkárának, tegyen rendet maga körül. A miniszter azt várja a munkatársaitól, hogy mindenki számolja fel a gazdasági érdekeltségeit. Ezt követően megkérdeztük a Miniszterelnökségtől, hogy L. Simon, főnöke kérésére túlad-e gazdasági érdekeltségein, lapzártáig azonban nem kaptunk választ.

Az államtitkár korábban az RTL Híradónak nyilatkozva letagadta, hogy tulajdonosa lenne annak a kft.-nek, amely a cégnyilvántartás és a saját vagyonbevallása szerint is részben az övé. L. Simon borászata korábban azt hirdette, hogy barackmagja rákellenes hatású, méregtelenítő, tisztítja a májat és javítja a látást. Kiderült azonban, hogy a hatóanyagokat nem vizsgálták be, a barackmagról sosem bizonyították, hogy védelmet nyújt a betegségekkel szemben, az viszont biztos, hogy nagyobb mennyiségben rosszullétet is okozhat.

Lázár a Kormányinfón közölte, államtitkára nem mondott igazat a vállalkozásáról. A miniszter ennek ellenére megtartja posztján a politikai államtitkárt, akit barátjának nevezett. Arról viszont nem akart beszélni, hogy tudomása szerint kiket meneszt a kabinet elmúlt egy évét értékelő konferencia után Orbán Viktor. Amikor a csütörtöki tájékoztatón arról kérdezték, Czomba Sándor államtitkár a helyén marad-e, a miniszter viccesen úgy reagált: "nem tudom, én csak a költőkért felelek."

A kabinet elmúlt egyéves tevékenységét, illetve az elmúlt öt évet augusztus 25-én értékelik a Parlamentben. Orbán ezután szeptember közepéig eldönti, hogy a kormány egyéves munkája alapján milyen személyi változásokat tervez. Kacsa, vadkacsa - így reagált munkatársunknak még áprilisban a miniszterelnök arra, meneszti-e Fazekas Sándor agrárminisztert, illetve lesz-e a közeljövőben kormányátalakítás. "Egyetlen miniszter leváltását sem érzem időszerűnek, de tény, hogy június 6­-tól kezdve a miniszterekkel értékelni fogjuk a mögöttünk hagyott egy évet, a kormány munkáját, és külön az egyes államtitkárok tevékenységét. Ezen a szinten nekem is vannak javaslataim, és a miniszterektől is kaptam már olyan jelzéseket, amelyek nyilvánvalóvá teszik, hogy az államtitkárok között lesznek cserék, de ez semmiben nem fogja érinteni sem a kormány irányvonalát, sem a kormány és a Fidesz viszonyát". Erről június elején a Napi Gazdaságnak beszélt Orbán, aki szerint a kormányátalakítás olyan mint a drog. Ez a legkönnyebb, ám mert a politika egyik legfőbb célja a stabilitás, ő saját bevallása szerint a személyi kérdéseket mindig a sor legvégére teszi.

Ezen a szándékok szerint hagyományteremtő kormánykonferencián mások mellett részt vesz és értékel Cséfalvay Zoltán OECD-nagykövet, Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora, Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Matolcsy György, a jegybank elnöke, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter. Ott lesznek az államtitkárok, a közigazgatási államtitkárok, a szakállamtitkárok, illetve a kormányzat tanácsadói, vezető beosztású munkatársai, kormányzati háttérintézmények vezető és természetesen a miniszterek.

Eredetileg július elején tartották volna a kormánykonferenciát, amelyen elsősorban az egészségügy és az oktatás helyzetéről, valamint a bürokrácia csökkentéséről akartak tárgyalni. A "kormányzati felvonulásnak" az lett volna a célja, hogy az önkritikus hanggal, az ígéretekkel megállítsák a Fidesz és a kabinet népszerűségvesztését. A menekült helyzet miatt - amelyet Orbánék maximálisan igyekeztek "meglovagolni" és amely sikert hozott számukra - augusztus végére tolták a tanácskozást, amely meglehet egyfajta hagyományként is a kormánypropagandát szolgálja majd.

„Az Orbán-rendszer káros Magyarország számára. Demokráciánk nem liberális, a sajtószabadság korlátozott, a hatalom elosztása elégtelen – de nem élünk sem diktatúrában, sem fasiszta államban”, jelentette ki Esterházy Péter a Der Freitagnak adott nyilatkozatában, amelyet a 168ora.hu ismertet.