Karácsony Gergely;Városliget;Liget Budapest projekt;

2015-08-21 21:00:00

Karácsony levélben figyelmeztette Orbánt

Múzeumokat lehet építeni, 200 éves parkot viszont nem. Utolsó érvként ezt fogalmazta meg Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere abban a nem nyilvános levélben, amit a Liget Budapest Projekt ellen tiltakozva küldött Orbán Viktornak. Forrásaink szerint a kormány hétfői ülésén dönt arról, hogy a Ludwig Múzeum - Új Nemzeti Galéria épületére kiírt pályázat két nyertes terve közül, melyik épüljön fel a Városligetben. A polgármester kínosnak tartja, hogy a nacionalista miniszterelnöknek egy norvég, illetve egy japán építész nem feltétlenül átgondolt terve közül kell választania.

Miután már nem olyan biztos, hogy a Liget Budapest Projektből lesz valami, jelen pillanatban nem akar a kormány tervei ellen erősebb eszközökkel tiltakozni a XIV. kerület. Ha viszont a kabinet végül mégis a Városliget beépítéséről dönt, Zugló lépni fog. Erről Karácsony Gergely, a kerület PM-s polgármestere beszélt lapunknak. Az ellenzéki politikus érdeklődéssel figyeli, mi történt tavasz óta, amikor a zuglói képviselő-testület határozatban tiltakozott a liget tönkretétele ellen. Azóta a múzeumi negyed projektlistájának harmadát törölték, a Néprajzi Múzeum Felvonulási térre tervezett épülete sem biztos, hogy az eredeti elképzelések szerint valósul meg és nem tudni, mi lesz a Ludwig Múzeum - Új Nemzeti Galéria sorsa, amelynek épületére kiírt pályázatról forrásaink szerint hétfőn dönt a kormány.

Karácsony szerint már az is kínos, hogy a Galéria pályázata első körben érvénytelen volt, ezt követően sztárépítészeket hívtak meg, akik közül a még versenyben lévők korábbi, máshol "elsütött" ötleteiket ültették át, és ezzel jelentkeztek Budapesten. A kormánynak most arról kell döntenie, hogy két rossz variáció közül, melyiket válassza. "Nem vagyok híve az olyan bezárkózó politikának, amit Orbán Viktor képvisel, de ha nacionalista miniszterelnökként egy norvég, illetve japán építész nem feltétlenül átgondolt terve közül kellene választanom, nem biztos, hogy nagyon boldog lennék" - fogalmazott a PM-es politikus.

Múzeumokat lehet építeni, 200 éves parkot viszont nem. Utolsó érvként ezt fogalmazta meg a polgármestere abban a nem nyilvános levélben, amit a Liget Budapest Projekt ellen tiltakozva küldött egy hete a miniszterelnöknek. Nagy reményeket ugyan nem fűz a levélhez, de a zuglóiak, a budapestiek nevében kötelessége volt összefoglalnia az érveit. Karácsony örül annak, hogy a világhírű holland építész, a hosszabb ideje Budapesten is tervező és élő Erick van Egeraat a Nemzetközi Építészkongresszuson a Liget projekt kapcsán arra figyelmeztetett, hogy ezt a gyönyörű parkot nem beépíteni kellene, hanem park mivoltából kiindulva dinamizálni. Sok város Párizstól Moszkváig inkább újrahasznosítja lepusztult tereit. Azt javasolta, ahelyett, hogy a magyarok "egy külföldire várnak, hogy megoldja a problémát, kezdjenek el reálisan gondolkozni. Az építészet eszköz, nem öncél".

A polgármester elégedett, amiért a második körben a múzeum tervezésére meghirdetett pályázatra meghívott Zoboki Gábor lényegében meghekkelte a pályázatot. Az első Orbán-kormány egyik presztízsberuházását, a Művészetek Palotáját tervező Zoboki nem a kiírásban szereplő helyszínre, hanem a budai Várba helyezte el az épületet. Ezzel persze ki is zárta magát a pályázatból. Az építész akkori közleménye szerint nem is az volt a célja, hogy nyerjen, hanem hogy alternatív helyszínt kínáljon a döntéshozóknak.

A kormány hétfői ülésén arról kell dönteni, milyen lesz pontosan a Petőfi Csarnok helyére tervezett Ludwig Múzeum - Új Nemzeti Galéria. A norvég Snohetta építésziroda piramisa, vagy a japán SANAA pagodája épüljön-e meg. A háttérben azonban állítólag már azon töprengenek, hogyan lehetne "kifarolni" a gigamániás Liget Budapest Projektből, amely ellen szeptember 26-án a Királydombon, majd a Parlament előtt tiltakozik a Civil Zugló Egyesület. A szervezet egyébként a kerület vezetőit nem kereste meg.

A kormánypropaganda szolgálatában

A kormány hétfői ülését követően kedden a kabinet elmúlt egyéves tevékenységét, illetve az elmúlt öt évet értékelik a Parlamentben. Az eredetileg július elejére tervezett konferencia egyfajta hagyományként a kormánypropagandát fogja szolgálni. A tanácskozás főszónoka Orbán Viktor lesz, de mások mellett azon Cséfalvay Zoltán OECD-nagykövet, Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora, Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Matolcsy György, a jegybank elnöke, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter is részt vesz, illetve értékel. Orbán ezt követően szeptember közepéig dönti el, kiket meneszt a kabinetből. A miniszterelnök június elején a Napi Gazdaságnak beszélt arról, hogy egyetlen miniszterétől sem válik meg, államtitkárai közül viszont többet lecserél.

Lázár Jánost nem akarja meneszteni a miniszterelnök. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Vásárhely24 nevű portálnak nyilatkozva beszélt arról, "a kormányban az a munkamegosztás, hogy a miniszterelnök van a vendéglőben, (...) neki kell tudni eladni azt a terméket, amit létrehozunk, én pedig a konyhában dolgozom, és az a feladatom, hogy problémákat, ügyeket oldjak meg".