Több órás késéssel tudott csak elindulni egy München felé tartó vonat szombat este a budapeseti Keleti pályaudvarról, miután a rendőrök több mint 150, érvényes menetjeggyel rendelkező menekültet szállítottak le a szerelvényről, mert nem voltak papírjaik - írta a nol.hu. A rendőröket azután hívták ki a vonathoz, hogy ott kisebb rongálás történt.
A vonatról leszállított menekültek egy része, tüntetőleg leült a peronra. A Migration Aid nevű szervezet közlése szerint , a helyszínre a rendőrség által segítségül hívott önkéntes tolmácsoknak sikerült a tömeget megnyugtatni. A nol.hu cikke szerint az egyik tolmács azt mondta: „Nem akarnak elmenni, szentül meg vannak győződve arról, hogy le lesznek lőve, vagy vissza lesznek toloncolva oda, ahonnan jöttek.” „Engedjenek fel a vonatra vagy lőjenek agyon” – kontráztak rá erre többen is a menekültek közül, még tovább szítva a pánikot.
Az agyonlövetésről szóló felvetés ötletét a rendőrségi kordon másik oldalán fel is kapták: „Ha adnának egy fegyvert, fejbe lőném az összeset” – mondta egy magas férfi, miközben ismerőse épp a vonat egyik hátsó ajtajából tessékel le egy családot. „Takarodjatok lefelé!” – hangzott a felszólítás.
Menekültek a Szerbia felől Budapest felé tartó vonaton. Illusztráció: Matt Cardy/Getty Images
Ezután kis híján elszabadult a pokol, már mindenki ingerült volt és mindenki hibáztatott valakit. A peronőr a menekülteket, az utas pedig a rendőröket. Valaki azoknak a magyaroknak a munkáját féltette, akiket esetleg kirúgnak egy hiányzás miatt a vasárnapi műszakból – „Ki fizet majd nekik? Orbán Viktor?”
A peronon egyre több menekült nézte, ahogy társaikat körülveszi a rendőrsorfal. A vonat azért nem indul el, mert a menekültek mellette ültek, és félő volt, hogy az induló vonat alá vetik magukat, vagy nekitaszítják a mellettük álló rendőröket - számolt be a lap az incidensről.
A vonat - ami a Migraton Aid szerint Zürichbe, a nol.hu szerint pedig Münchenbe tartott - végül csak hajnali egy óra után tudott elindulni, miután rendőrök szálltak fel az addig üres kocsiba, hogy csak jegy- és útlevél-ellenőrzés után engedjék fel az utasokat a vonatra.
Nem enyhül az illegális határátlépések mértéke
Korábban a Napi Gazdaság arról számolt be, hogy a tervek szerint haladnak a déli határra épülő kerítés munkálatai, a drótakadály Csongrád megyében és a Bács-Kiskun megyei Kelebián pedig már el is készült. A lap a Honvédelmi Minisztériumra hivatkozva azt is írta, hogy az akadálynak köszönhetően Kelebiáról két hete szinte teljesen eltűntek a menekültek.
Úgy tűnik azonban, hogy a minisztérium előre ivott a medve bőrére, szombaton ugyanis negyvenhárom csoportban 1256 illegális bevándorlóval - köztük 274 gyermekkel - szemben intézkedtek a rendőrök a polgárőrökkel együttműködve Csongrád megye déli részén.
Korábban már előfordult, hogy a kormány mellébeszélt: miközben a kormány már napokkal ezelőtt közölte, hogy a teljes Csongrád megyei szakaszon elkészült a gyorstelepítésű drótakadály, azaz a gyoda, Toroczkai László ásotthalmi polgármester és több szemtanú is azt mondta, ez nem igaz. Később a Honvédelmi Minisztérium is beismerte a mellébeszélést: bizonyos szakaszokon valóban nem építették meg a kerítést. A szombatihoz hasonlóan csütörtökön is kijött a jelentés: harminchat csoportban 1399 illegális bevándorlóval - köztük 288 gyermekkel - szemben intézkedtek a rendőrök a polgárőrökkel együttműködve Csongrád megye déli részén csütörtökön.
Egész Európa küzd a menekültáradattal
A menekültügy azonban nem csak minket, hanem egész Európát érinti. Idén áprilisban az olaszországi Lampedusa szigeténél történt tragédia volt a fordulópont, amely sokkolta Európát, s ráirányította a figyelmet a menekültválságra. Nyáron Calais-nál alakult ki drámai helyzet, s a görögországi Kos szigetére is özönlenek a menedékkérők. Az uniós tagállamok közös európai megoldásokat sürgetnek, miközben az érintett országok próbálják áthidalni a helyi krízishelyzeteket.
Az európai menekülthelyzetről itt olvashat bővebben!
Több mint egy hónapig utazott Európán keresztül menekültként a szír Ylmaz Pasha, aki telefonjával rögzítette hosszadalmas útját Szíriából Németországba, s azt is elmesélte, milyen emlékei maradtak Magyarországról. Nem jók.
Pasha a magyar határhoz busszal érkezett, ahol két napig bolyongott az erdőben étlen-szomjan. – Úgy bántak velünk, mint az állatokkal – mesélte Pasha, akit negyven menekülttel együtt buszra pakoltak a magyar hatóság emberei, majd egy levegőtlen szobában helyeztek el. Onnan egy menekülttáborba irányították, de a férfi embercsempész segítségével autóval Németországba utazott.