Hiába ígért korábban szigorú fellépést a Magyar Nemzeti Bank a tisztességtelen feltételeket diktáló autóhitelező társaságokkal szemben, mára kiderült, hogy valódi intézkedés nem történt. A jegybank még határidőt sem szabott a pénzintézeteknek tisztességtelen kikötéseik megszüntetésére, és a tevékenységi engedélyük visszavonását sem helyezte kilátásba - írja egyebek mellett mai cikkében a Magyar Nemzet. Majd így folytatják:
Minden jel szerint könnyelmű ígéretet tett a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amikor nemrég azt közölte, hogy szigorúan fel fog lépni azokkal az autóhitelező cégekkel szemben, amelyek a Lombard Lízing (Lombard) Zrt.-vel azonos feltételeket diktálnak ügyfeleiknek. A Kúria ugyanis a Lombard esetében ezeket tisztességtelennek találta, ezért érvénytelenítette. Lapunk kiderítette: a jegybank ahelyett hogy az ítélet alapján a többi hitelezőt is rákényszerítené a jogszerű magatartásra, csak látszatmegoldásokkal próbálja elsimítani az ügyet.
A Magyar Lízingszövetség a lap megkeresésére közölte, hogy a jegybank mindössze annyit kért az autóhitelezőktől, hogy tanulmányozzák a Lombard-perben hozott ítéletet, és ha szükséges, módosítsák általános szerződési feltételeiket. A cikk kiemeli: az MNB nem szabott semmilyen határidőt a módosításokra és semmilyen szankciót nem helyezett kilátásba azokkal a lízingcégekkel szemben, akik megtagadják a módosítást.
De talán nem is a tartalom az, ami leginkább felbőszítette a Matolcsy-vezette MNB-t. Hanem a cikk címe:
Háttérhatalom befolyásolja az MNB-t?
A fentieket minden esetre olyannyira zokon vette a jegybank, hogy a távirati irodán keresztül is üzent:
"A Simicska-lap mai állításai mögött a cikket jegyző újságíró egyéni hitelfelvétele, tájékozatlansága és vélt sérelmei állnak, amelyeket a napilap megpróbál – hamisan – általános gyakorlatként beállítani" - fogalmaz a közlemény. Szerintük a jegybank minden esetben határozottan és következetesen fellép a jogsértő pénzügyi vállalkozásokkal szemben, és a jogszabályi kereteket teljes körűen kimerítve képviseli a fogyasztók érdekeit.
Az MNB 2013 október elseje óta, messze meghaladva a korábbi évek pénzbírságainak nagyságrendjét, összesen több mint 6 milliárd forint értékben szabott ki pénzbírságokat a jogsértő pénzintézetek ellen, a bírságbefizetési kötelezettségének eleget nem tevő vállalkozások ellen pedig pert indított.
Az MNB - felemlegetve a múltat - közölte azt is, hogy a Magyar Nemzet korábban az elszámolással és a jegybank erre vonatkozó tájékoztatásával, a panaszügyintézéssel, valamint az MNB általános tevékenységével kapcsolatban is valótlanul tájékoztatta a nyilvánosságot, amiért a jegybank helyreigazítási pert kezdeményezett a napilap ellen.
A "Simicska-lapnak" ugyanis a mostani írásnál jóval több van a rovásán: Unortodox háttérhatalom (na, tessék, megint az a sokat sejtető háttérhatalom) címmel már augusztus 13-án is megjelent egy cikk, amelyben egyebek mellett ez olvasható:
Miközben szörnyülködünk idehaza a pénzügyi és hatalmi csoportok által fondorlatosan vezetett „világerő” titkos ügyködésein, addig épp egy olyan valami nem zavar bennünket igazán, amelynek hasonló a magatartása, a szemünk előtt létezik és osztódva szaporodik. Tehetetlen dühvel szidjuk a ránk fenekedő sötét szellemeket és titkos árnyakat, jobb fogalom híján a „háttérhatalmat,” ( és megint! a szerk.) amelyről rengeteget beszélünk, ám alig tudunk róla konkrétan valamit. Pedig eközben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az orrunk előtt sebtében létrehozott alapítványok révén ránk hivatkozva elképesztő mennyiségű közpénzt költ műkincsek és luxusingatlanok vásárlására, valamint a közgondolkodás alakítására.
Figyelünk a fejleményekre.